Robson Summer Dartfest is a yearly Major National Dart Tournament organized by the NDFP with participation coming from Luzon, Visayas and Mindanao.
This yearly event is also a commitment of Robson Sportscraft to give something back to the dart community for making Robson Sportscraft the Leader in Darts.
  • RSD 2017
  • RSD 2016
  • RSD 2015
  • RSD 2014
  • RSD 2013
  • RSD 2012
  • RSD 2011
  • RSD 2010
  • RSD 2009


Complete Results:

EVENT: Open Singles
ENTRIES: 149 participants
 

Champion

:

 

Donjem Dimaculangan   9 Over Lucena

 

 

 

     

2nd place

:

 

Ronnie Jalaman   9 Over Bulacan

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Noel Malicdem   Robson

 

 

(2)

Tony Melendrez   Highland Darters

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Lito Peresores   Agendarts

 

 

(2)

Ian Perez   Robson

 

 

(3)

Dudz Virginio   Highland Darters

 

 

(4)

Lourence Ilagan   DOT TOP Gunner

 

 

 

     

Joint 9th – 16th

:

(1)

Dj Tongcopanon   Robson

 

 

(2)

Alexis Toylo   DOT TOP Gunner

 

 

(3)

Jorge Mediario   Team Jesusa

 

 

(4)

Freddie Patacsil   CDL

 

 

(5)

Jr Sabanal   Single Line Tresma

 

 

(6)

Bobby Concepcion   Terton

 

 

(7)

Jhay Vera   Team Papa

 

 

(8)

Rodel Villa   Robson

EVENT: Ladies & Gays Singles
ENTRIES: 33 participants
 

Champion

:

 

Waka Mendoza   CDL

 

 

 

     

2nd place

:

 

Mymy Santos   Taytay

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Edna Granada   Tropang Amber

 

 

(2)

Brenda Cristo   CDL

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Jenika Eusebio   Tropang Amber

 

 

(2)

Sheryl Tabuzo   Tresma

 

 

(3)

Oline Basco   Tresma

 

 

(4)

Joyze Madallang   Highland Darters

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 83 participants

 

Champion

:

 

Christian Perez   Team Tresma

 

 

 

     

2nd place

:

 

John Herald Cinco   Madhouse

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Rainiel Andres   Taytay

 

 

(2)

Dan Conde   Amazing Pitogo

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Wawa dela Cruz   Mandaluyong

 

 

(2)

EJ Cruz   Taguig Darts Club

 

 

(3)

Benedick Alcosisar   Commonwealth Arrows

 

 

(4)

Jhay Doria   Gunner

EVENT: Fixed 4 Person Team
ENTRIES: 164 participants (41 teams)
 

Champion

:

 

TP2 Yeah Baby Darts    

 

 

 

Chris Salinas   Jun Tranco

 

 

 

Jerry Salenga   Pipo Garcia

 

 

 

     

2nd place

:

 

DOT TOP Gunner 1    

 

 

 

Lourence Ilagan   Alexis Toylo

 

 

 

Manny Go   Allain Abiabi

 

 

 

     

Joint 3rd-4th

:

(1)

CDL 2    

 

 

 

Joseph Lingwayon   Christopher Lee

 

 

 

Ron Condez   Jason Domingo

 

:

(2)

Highland 2    

 

 

 

Totong Rodella   Rex Balangcod

 

 

 

Ding Sumulong   Val Capuyan
           

Joint 5th – 8th

:

(1)

TP3    

 

 

 

Pj Jugo   Israel Garcia

 

 

 

Leo Buizon   Bobby Concepcion

 

 

(2)

Single Line tresma    

 

 

 

Jr Sabanal   Javar Belarmino

 

 

 

Mark Canapi   Vince De Velos

 

 

(3)

Higland 3    

 

 

 

Thunder Morris   Butch Millet

 

 

 

Cyril Batawig   Joey Rimando

 

 

(4)

DOT TOP Gunner 2

 

 

 

Jhay Doria   JP Detablan

 

 

 

Robert Calupit   Itoy Ilagan

EVENT: Seniors Handicap Draw Doubles
ENTRIES: 86 participants
 

Champion

:

 

Rey Santos   DOMAC

 

 

 

Cesar Santos   CADASS

 

 

 

     

2nd place

:

 

Danny Betasolo   Gracean Bullsdog

 

 

 

Gani Espinosa   Pitogo Darters

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1) 

Leo Buizon   Team Papa

 

 

 

Joey Bacani   Madhouze

 

 

(2) 

Dondi Bautista   DOT

 

 

 

Patrick Acebedo   DOT

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Nap Esperas   D'Gunner

 

 

 

Egay Cruz   D'Gunner

 

 

(2)

Teddy Morente   DOMAC

 

 

 

Jerry Capacio   DOT

 

 

(1)

Eric Flores   GDC

 

 

 

Minko Magtolis   Navotas

 

 

(2)

Bong Tang   Pili Darters

 

 

 

Romano Gayod   KKK

EVENT: Fixed Doubles
ENTRIES: 148 participants (74 pairs)
 

Champion

:

 

Christian Perez   TEAM ROBSON

 

 

 

Noel Malicdem   TEAM ROBSON

 

 

 

     

2nd place

:

 

Lourence Ilagan   DOT GUNNER

 

 

 

Allain Abiabi   DOT GUNNER

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Danny Betasolo   DUSTIN 24

 

 

 

Jigo Oliveros   DUSTIN 24

 

 

(2)

Butch Millet   HIGHLAND DARTERS

 

 

 

Joey Rimando   HIGHLAND DARTERS
           

 Joint 5th – 8th

 

(1) 

JP De Tablan   DOT GUNNER
      Ramon Murphy   DOT GUNNER
    (2) Rex Balangcod   PINWORKX/CDL
      Val Capuyan   PINWORKX/CDL
    (3) Mark Canapi   SINGLE LINE TRESMA
      Vince De Velos   SINGLE LINE TRESMA
    (4) Jessie Anion   DOT SINGLE LINE
      Eddie Barsubia   DOT SINGLE LINE

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 165 participants (55 teams)
 

Champion

:

 

Rodel Villa   Robson

 

 

 

Rey Rivera   CADASS

 

 

 

Allan Manalo   Ajong Navotas

 

 

 

     

2nd place

:

 

Mark Canapi   Single Line Tresma

 

 

 

Roy Pedroche   Darts Underground

 

 

 

Shaun Daowan   CDL

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

John Valdez   CAVLAS

 

 

 

Joden Oblades   Julios Baguio

 

 

 

Doi Regala   UDQC Pinyahan

 

 

(2)

Roy Agustin   Makati

 

 

 

Al Dadole   Gunner

 

 

 

Tony Mendres   Highland Darters

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Chris Salinas   Team Papa

 

 

 

Van Allen Tan   MSC

 

 

 

Efren Bajao   CDO

 

 

(2)

Joshua Ortega   Bacoor

 

 

 

Lanze Santos   DOMAC

 

 

 

Joeffrey Lascento   Butuan

 

 

(3)

Thunder Morris   Highland Darters

 

 

 

David Rementilla   Insiders Makati

 

 

 

Ducky Ramirez   SLDC

 

 

(4)

Jessie Anion   DOT SINGLE LINE

 

 

 

Cesar Guevarra   DU Bad Attitude

 

 

 

Ron Salvador   Balut Tondo

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 194 participants (97 pairs)
 

Champion

:

 

Lito Peresores   AGENDARTS

 

 

 

Doods Virginio   Baguio City

 

 

 

     

2nd place

:

 

Pj Jugo   Team Papa

 

 

 

Christian Perez   Team Jesusa

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1) 

Jorge Mediario   Team Jesusa

 

 

 

Cubie Ballesca   Madhouse

 

 

(2) 

Leo Buizon   Team Pasay

 

 

 

Fred Lumanas   SAMDA

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Ronald De Leon   UDT

 

 

 

Alex Baricua   GDC

 

 

(2)

Butz Millet   Highland Darters

 

 

 

Robert Acuña   Gunner

 

 

(1)

Chris Salinas   Team Papa

 

 

 

Jefferson Dagoyen   Highland Darters

 

 

(2)

William Cenina   Gunner

 

 

 

Joseph Lingwayon   CDL





Complete Results:

EVENT: Open Singles
ENTRIES: 162 participants
 

Champion

:

 

Ian Perez   Robson

 

 

 

     

2nd place

:

 

Noel Malicdem   Robson

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Alex Tagarao   Julios

 

 

(2)

Prussian Arceño   Dominic

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Jessie Anion   Single Line

 

 

(2)

Lourence Ilagan   TOP Gunner

 

 

(3)

Elmer Maranan   Arya Sariaya

 

 

(4)

Pj Jugo   Makati

 

 

 

     

Joint 9th – 16th

:

(1)

Jhay ar Laca   Julios

 

 

(2)

Nelson Uligan   Highland Darters

 

 

(3)

Jaypee Detablan   TOP

 

 

(4)

Edward Santos   Tata Amboy

 

 

(5)

Rodel Villa   Robson

 

 

(6)

Joseph Veridiano   CDL - IDOL

 

 

(7)

Boy Gionson   Dominic

 

 

(8)

Vince De velos   Tresma

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 38 participants
 

Champion

:

 

Roshllyn Agbulos   IDC

 

 

 

     

2nd place

:

 

Maycel Maralit   Bad Attitude Darts Underground

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Edna Granada   Tropang Amber

 

 

(2)

Merly Baarde   Robson

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Alejandria Mostajo   HABDU

 

 

(2)

Joyze Madallang   Highland Darters

 

 

(3)

Jenika Eusebio   Tropang Amber

 

 

(4)

Rose Alipio   Tropang Amber

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 84 participants

 

Champion

:

 

Jhay Doria   TOP Gunner

 

 

 

     

2nd place

:

 

Christian Perez   Tresma

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Joshua Ortega   Mandarts

 

 

(2)

Rhay John Bartolome    

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

John Ramos   Taytay

 

 

(2)

Cien Delemon   Samda

 

 

(3)

Julian Pacibe   Solid Darts

 

 

(4)

Kurt John Caayupan   CDO

EVENT: Seniors Singles
ENTRIES: 80 participants

 

Champion

:

 

Ducky Ramirez   San Pablo City, Laguna

 

 

 

     

2nd place

:

 

Rey Santos   Marikina Darters

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Butz Millet   Highland Darters

 

 

(2)

Jun Agustin   T'kosa

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Hermie Antonio   Tata Amboy

 

 

(2)

Robert Calem   MSC

 

 

(3)

Al Dadole   Metroville Darters

 

 

(4)

Rommel Atienza   Gunner Mindoreño

EVENT: Fixed 4 Person Team
ENTRIES: 192 participants (48 teams)
 

Champion

:

 

TOP Gunner 2    

 

 

 

Allain Abiabi   Bhoy Ulang

 

 

 

Brunno Parungao   Jhay Doria

 

 

 

     

2nd place

:

 

Robson Razor    

 

 

 

Ricky Mijares   Rodel Villa

 

 

 

Ferdie Empleo   Allen Macalino

 

 

 

     

Joint 3rd-4th

:

(1)

Robson Plus Flights    

 

 

 

Ian Perez   Dj Tongcopanon

 

 

 

Noel Malicdem   Lito Peresores

 

:

(2)

Team Concepcion    

 

 

 

Louie Soriano   Nayr Ocampo

 

 

 

Edward Santos   Bobby Concepcion
           

Joint 5th – 8th

:

(1)

Highland Darters 4    

 

 

 

Ramon Murphy   Kenneth Madalang

 

 

 

Victor Aguilar   Joden Oblades

 

 

(2)

Highland Darters 1    

 

 

 

Nelson Uligan   Cyril Batawig

 

 

 

Val Capuyan   Arnold Tacdol

 

 

(3)

Julios 12    

 

 

 

Jun Tranco   Wackz Flores

 

 

 

Edmar De Guzman   Norvie Geronimo

 

 

(4)

Julios 8

 

 

 

Loloy Tagarao   John Lucañas

 

 

 

Jhay ar Laca   Eddie Barsubia

EVENT: Fixed Doubles
ENTRIES: 140 participants (70 pairs)
 

Champion

:

 

Ian Perez   Robson

 

 

 

Dj Tongcopanon   Robson

 

 

 

     

2nd place

:

 

Jhay ar Laca   Julios

 

 

 

John Lucañas   Julios

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Elmer Maranan   Julios

 

 

 

Norvie Geronimo   Julios

 

 

(2)

Vince De velos   Tresma Kosa

 

 

 

Roy Agustin   Tresma Kosa
           

 Joint 5th – 8th

 

(1) 

Prussian Arceño   Dominic
      Boy Gionson   Dominic
    (2) Mitch Rosanes   Bicol BDF
      Ariel Tang   Bicol BDF
    (3) Doi Regala   QC Assasins
      Dave Tordil   QC Assasins
    (4) Ching Saez   Terton
      Bobby Concepcion   Terton

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 201 participants (67 teams)
 

Champion

:

 

Roy Agustin   RTK

 

 

 

Marcel Pulido   Davao

 

 

 

Joey Rimando   Highland Darters

 

 

 

     

2nd place

:

 

Boyet Majomot   CDO

 

 

 

Arnold Baldonado   GVDA

 

 

 

Ronald Tanquintic   San Andres

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Allain Abiabi   TOP

 

 

 

Kelly Santos   Khoolets

 

 

 

Roger Canonigo   Makati

 

 

(2)

Nelson Uligan   Highland Darters

 

 

 

Norvie Geronimo   Julios

 

 

 

Kit Ortigas   Gunner

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Bonie Evangelista   Makati

 

 

 

Eric Bete   CDL

 

 

 

Nico Amen   Bulabog

 

 

(2)

Pj Jugo   Makati

 

 

 

Tata Baarde   Robson

 

 

 

Jessie Monteza   Southern Darters

 

 

(3)

Romano Gayod   Southern Darters

 

 

 

Colline raye Angguis   CDL

 

 

 

Buddy Mesias   Dominic Pio

 

 

(4)

Boy Gionson   Dominic

 

 

 

Joyze Madalang   Highland Darter

 

 

 

Warren Perolino   Autodarts

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 240 participants (120 pairs)
 

Champion

:

 

Noel Malicdem   Robson

 

 

 

Al Dadole   Tresma

 

 

 

     

2nd place

:

 

Dj Tongcopanon   Robson

 

 

 

Jr Sabanal   Tresma

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1) 

Javar Belarmino   Dominic

 

 

 

Eric Bete   Pilot Dart Club

 

 

(2) 

Ricky Mijares   Robson

 

 

 

Raymond Legaspi   Telus - ODC

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Alain Abiabi   TOP

 

 

 

Raymark Naadat   Sambaka

 

 

(2)

Edmond Cinco   Pasig

 

 

 

Michael Cortez   Bigcha

 

 

(1)

PJ Jugo   Makati

 

 

 

Ron Tanlioco   Tresma

 

 

(2)

Philip Koa   Dominic

 

 

 

Robert Calem   MSC





Complete Results:

EVENT: Open Singles
ENTRIES: 130 participants
 

Champion

:

 

Elmer Maranan   Aria Sariaya

 

 

 

     

2nd place

:

 

Lourence Ilagan   TOP Gunner

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Vince Develos   Tres Marias

 

 

(2)

Edward Santos   JRS Dominic

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

DJ Tongcopanon   Robson

 

 

(2)

Jorge Mediario   T' Kosa

 

 

(3)

Ed Barsubia   Tres Marias

 

 

(4)

Prussian Arceno   JRS Dominic

 

 

 

     

Joint 9th – 16th

:

(1)

Jaypee Detablan   TOP

 

 

(2)

Javar Belarmino   JRS Dominic

 

 

(3)

Nuts Guba   Iligan City

 

 

(4)

Bong Gabiana   Robson

 

 

(5)

PJ Jugo : Nathaniel   Big cha

 

 

(6)

Rodel Villa   Robson

 

 

(7)

Boie Parfan   Quezon City

 

 

(8)

Boy Chucas   Davao City

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 24 participants
 

Champion

:

 

Angie Detablan   TOP

 

 

 

     

2nd place

:

 

Jenika Eusebio   Mandaluyong

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Mymy Santos   Taytay Darters

 

 

(2)

Arnie Ticman   Yeah Baby!

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Joyze Madallang   Highland Darters

 

 

(2)

Jingle Montebon   Mad House

 

 

(3)

Noemi Jaro   Mad House

 

 

(4)

Sheryl Tabuzo   Pasay City

 

 

 

     

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 79 participants

 

Champion

:

 

Joshua Madayag   Sta. Rosa, Laguna

 

 

 

     

2nd place

:

 

Ian Gabarda   Darters of Taytay

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Jerico Galvez   Darters of Taytay

 

 

(2)

JM Abacan   Yeahbaby

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

John Herald Cinco   PCDF

 

 

(2)

Renzo Loreno   Julios

 

 

(3)

Jhay Doria   Dominics

 

 

(4)

John Darvin Diego   MSC

 

 

 

 

 

 


EVENT: Seniors Singles
ENTRIES: 85 participants

 

Champion

:

 

Nelboy Bernabe   Angono

 

 

 

     

2nd place

:

 

George Jacinto   Taytay

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

John Valdez   Trinity of Las Pinas

 

 

(2)

Raffy Avedillo   Jailbreak

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Arnold de Luna   Sariaya Darters

 

 

(2)

Chito Yacapin   Survivor

 

 

(3)

Noel Pabello   Tres Marias

 

 

(4)

Cesar Santos   Caloocan

 

 

 

 

 

 


EVENT: Fixed 4 Person Team
ENTRIES: 176 participants (44 teams)
 

Champion

:

 

JRS Dominic    

 

 

 

Prussian Arceno   Edward Santos

 

 

 

Boy Gionson   Nayr Ocampo

 

 

 

     

2nd place

:

 

Robson Plus Flights    

 

 

 

Ian Perez   Noel Malicdem

 

 

 

Bong Gabiana   DJ Tongcopanon

 

 

 

     

Joint 3rd-4th

:

(1)

Yeah Baby!    

 

 

 

Paolo Nebrida   Jason Suerto

 

 

 

JM Abacan   Jerico Galvez

 

:

(2)

Robson Razor    

 

 

 

Ricky Mijares   Adrian Ray Marcelino

 

 

 

Boie Parfan III   Natz Guba
           

Joint 5th – 8th

:

(1)

JRS Laguna    

 

 

 

Rey Irlanda   Jhune Tranco

 

 

 

Arnel Baldonado   Arnel Magallon

 

 

(2)

TOP D' GUNNER    

 

 

 

Lourence Ilagan   Bhoy Ulang

 

 

 

Dixie Ybanez   Alexis Toylo

 

 

(3)

JRS DOMINIC 2    

 

 

 

Pipo Garcia   Buddy Mesias

 

 

 

Javar Belramino   Jay Dhoria

 

 

(4)

DAVAO / PASAY/ TATA AMBOY 3

 

 

 

Long Longyapon   Paolo Gallano

 

 

 

Bonnie Evangelista   Cris Samson

 

 

 

 

 

 


EVENT: Fixed Doubles
ENTRIES: 118 participants (59 pairs)
 

Champion

:

 

Lourence Ilagan   D' Gunner

 

 

 

Bhoy Ulang   D' Gunner

 

 

 

     

2nd place

:

 

Prussian Arceno   JRS Dominics

 

 

 

Boy Gionson   JRS Dominics

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Noel Malicdem   Robson

 

 

 

Ricky Mijares   Robson

 

 

(2)

Dixie Ybanez   TOP Gunner

 

 

 

Alexis Toylo   TOP Gunner
           

 Joint 5th – 8th

 

(1) 

Arnel Orteza   Highland Darters
      Willy Omli   Highland Darters
    (2) Ed Barsubia   TresMa
      Noel Pabello   TresMa
    (3) Cris Salinas   TresMa
      Jerry Salenga   TresMa
    (4) Vince Develos   TresMa
      Elmer Maranan   TresMa

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 204 participants (68 teams)
 

Champion

:

 

Nuts Guba   Iligan City

 

 

 

Darnold Vergara   Harapin ang Bukas Dart Club

 

 

 

Alvin Dela Paz   Ilog Pugad Darters

 

 

 

     

2nd place

:

 

Ryan Condat   Nathaniels / Big Cha

 

 

 

Butchoy Cruz   Ilog Pugad Darters

 

 

 

Marc Hernandez   Marikina Darters

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Joden Oblades   Highland Darters

 

 

 

Jefferson Daguyen   Highland Darters

 

 

 

Nestor Bechaves   Novadarts Makati

 

 

(2)

Lando Membrebe   Binangonan

 

 

 

Leonard Avena   LUD

 

 

 

Emil Lipana   Novadarts

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Arnie Ticman   Yeah baby!

 

 

 

Martin Mateo   SPDC

 

 

 

Rommel Atienza   Mindoro

 

 

(2)

John Valdez   Trinity of Las Pinas

 

 

 

Rod Gumabay   IDC

 

 

 

JV Villanueva   Marikina Darters

 

 

(3)

Marvin Janda   ACDC

 

 

 

Sam Cadiente   T' Kosa

 

 

 

Arnel Magallon   LUD

 

 

(4)

Jasper Natividad   Autodarts

 

 

 

Danny Reyes   IDC

 

 

 

Chris Legaspi   Tres Marias

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 164 participants (82 pairs)
 

Champion

:

 

DJ Tongcopanon   Robson

 

 

 

Marlon Bayza   Taytay Darters

 

 

 

     

2nd place

:

 

Vince Develos   Tres Marias

 

 

 

Israel Garcia   D' Gunner

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1) 

Nats Guba   Iligan City

 

 

 

Efren Escalaw   Cainta

 

 

(2) 

Ian Perez   Robson

 

 

 

Ivan Gonzales   Davao City

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Edward Santos   JRS Phil

 

 

 

JM Abacan   Yeah Baby!

 

 

(2)

Edmon Belarga   D' Gunner

 

 

 

Kenneth Madallang   Highland Darters

 

 

(1)

Mark Lopez   Taytay Darts

 

 

 

Mark Serafines   Tres Marias

 

 

(2)

Boy Gionson   Team Dominics

 

 

 

Kim Rosero   Malabon





Photo Gallery: FB Link


Complete Results:

EVENT: Open Singles
ENTRIES: 169 participants
 

Champion

:

 

Lourence Ilagan

 

D’ Gunner

 

 

 

 

 

 

2nd place

:

 

Toto Andrade

 

Dominics

 

 

 

 

 

 

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Bhoy Ulang   4D Casa Muy Bien

 

 

(2)

Willy Omli   Baguio City

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Christian Perez   Robson

 

 

(2)

Prussian Arceño   Dominics

 

 

(3)

Roy Agustin   Makati

 

 

(4)

Andy Villamor   Dominics

 

 

 

     

Joint 9th – 16th

:

(1)

Toto Rambano   Cavite

 

 

(2)

Long Longyapon   VL-Davao

 

 

(3)

Joseph Domanais   Spika

 

 

(4)

Boie Parfan III   Dominics

 

 

(5)

Edward Santos   D’ Gunner

 

 

(6)

Noel Pabello   Tres Marias - Barries

 

 

(7)

Dixie Ybañez   D’ Gunner

 

 

(8)

George Jacinto   Taytay

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES:27 participants
 

Champion

:

 

Jenica Eusebio   Data Darts

 

 

 

     

2nd place

:

 

Nancy Decaran   Baguio City

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Mary Ann Santos   Taytay

 

 

(2)

Nancy Dela Cruz   MCDA

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Jean Meneses   Fairview, QC

 

 

(2)

Maribel Suerto   Olongapo

 

 

(3)

Mymy Santos   Taytay

 

 

(4)

Anne Cadiente   Fairview, QC

 

 

 

     

Joint 9th -16th

:

(1)

Airee Simon    

 

 

(2)

Antonette Montecastro    

 

 

(3)

Cherry Montevirgen    

 

 

(4)

Lhet Delos Santos    

 

 

(5)

Sheryl Tabuzo    

 

 

(6)

Cristina Gutierez    

 

 

(7)

Edna Granada    

 

 

(8)

Angie Valmadrid    

 

 

 

 

 

 


EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 105 participants

 

Champion

:

 

John Paul Almazan   Batang Pier

 

 

 

     

2nd place

:

 

Marwin Beldoa   Pasay

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

CJ Nicolas   Marikina

 

 

(2)

Aldrian Patrick Dumaplin   Pasay

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Lorenzo Cruz   Taytay

 

 

(2)

John Exequiel Buluran   Samda

 

 

(3)

John Arvin Bendaña   KDO

 

 

(4)

Aries Kabigting   Mandaluyong

 

 

 

 

 

 


EVENT: Seniors Singles
ENTRIES: 62 participants

 

Champion

:

 

Ed Almasco   Awjet

 

 

 

     

2nd place

:

 

Danilo Cardeño   NFA

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Noel Pabello   Tres Marias

 

 

(2)

Rey Santos   MCDO

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Regie Francisco   Tres Dahlias

 

 

(2)

Arnel Magallon   Laguna

 

 

(3)

Gerry Osman   MCDA

 

 

(4)

Chito Yacapin   Quezon City

 

 

 

 

 

 


EVENT: Fixed 4 Person Team
ENTRIES: 168 participants (42 teams)
 

Champion

:

 

Team Dominics    

 

 

 

Buddy Mesias   Pipo Garcia

 

 

 

PJ Jugo   Jerry Salenga

 

 

 

     

2nd place

:

 

4D    

 

 

 

Boy Gionson   Boy Ulang

 

 

 

Nayr Ocampo   Alexis Toylo

 

 

 

     

Joint 3rd-4th

:

(1)

Stinger    

 

 

 

Toks Seduco   Jasper Natividad

 

 

 

Francis Egula   Tata Paglinawan

 

:

(2)

Tres Marias - Barries    

 

 

 

Eddie Barsubia   Vince Develos

 

 

 

Al Dadole   Mark Canapi
           

Joint 5th – 8th

:

(1)

Bullhouse    

 

 

 

Max Pepito   Alvin Mallillin

 

 

 

Don Cariaga   John Valdez

 

 

(2)

Big Cha    

 

 

 

Jay Malonzo   Raymond Solas

 

 

 

JunTranco   Deo Periabras

 

 

(3)

Loushan D' Gunner Reloaded 1    

 

 

 

Lourence Ilagan   Dixie Ybañez

 

 

 

Edward Santos   Nelson Pagulayan

 

 

(4)

Shanlou D' Gunner Reloaded 2    

 

 

 

Robert Calupit   Ramon Murphy

 

 

 

Vincent Bona   Nap Esperas

 

 

 

 

 

 


EVENT: Fixed Doubles
ENTRIES: 162 participants (81 pairs)
 

Champion

:

 

Prussian Arceño   Team Dominics

 

 

 

Andy Villamor   Team Dominics

 

 

 

     

2nd place

:

 

Noel Malicdem   Robson

 

 

 

Ricky Mijares   Robson

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Eddie Bardubia   Tres Marias

 

 

 

Vince De Velos   Tres Marias

 

 

(2)

Joseph Domanais   Spika

 

 

 

Ryan Condat   Spika
           

 Joint 5th – 8th

 

(1) 

Toto Andrade   Team Dominics
      Jhay Doria   Team Dominics
    (2) Dennis Quirong   Tres Marias
      Bruce Perez   Tres Marias
    (3) Boie Parfan III   Dominics
      Cris Salinas   Dominics
    (4) Sam Cadiente   UDAP
      Jun Agustin   UDAP

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 132 participants (44 teams)
 

Champion

:

 

PJ Jugo   Dominics

 

 

 

Rico Reyes   D'Gunner

 

 

 

Totong Rodella   Angono

 

 

 

     

2nd place

:

 

Gale Santos   Robson

 

 

 

Mark Canapi   Barries Resto Bar

 

 

 

Cocoy Mauricio   Mosant

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Dennis Quirong   Tres Marias

 

 

 

Cris Samson   Pasay

 

 

 

Rodolfo Tecson Jr.   Quezon City

 

 

(2)

Vince De Velos   Tres Marias

 

 

 

Cyril Batawig   Baguio

 

 

 

Lloyd Londonio   Unified Darters of Laguna

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Ogie Castelo   VL Davao

 

 

 

Edwin Capinpin   Stingers

 

 

 

Johanne Villanueva   Marikina City

 

 

(2)

Jaypee De Tablan   Robson

 

 

 

Jerico Galvez   Khoolets - Taytay

 

 

 

Rex Atanacio   Senate

 

 

(3)

Yoko Quillope   VL Davao

 

 

 

Al Dadole   Quezon City

 

 

 

Ariel Sia   Daet

 

 

(4)

Bong Gabiana   Robson

 

 

 

Rey Irlanda   Laguna

 

 

 

Gil Navera   Quezon City

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 196 participants (98 pairs)
 

Champion

:

 

Lourence Ilagan   D' Gunner

 

 

 

Romy Razo   Samda

 

 

 

     

2nd place

:

 

Jay Doria   Dominics

 

 

 

Renz Villafuete   Villa Veranda

 

 

 

     

Joint 3rd – 4th

:

 

Glenn Casulla   Darterong Albayano

 

 

 

Marvin Aratea   E-Darts

 

 

 

Melvin Kent Pelona   MCDC

 

 

 

Kelly Santos   4D

 

 

 

     

Joint 5th – 8th

:

(1)

Paolo Nebrida   Yeah Baby!

 

 

 

Marvin De Jesus   UDT

 

 

(2)

Noel Pabello   Tres Marias

 

 

 

Bong Gabiana   Robson

 

 

(1)

Jerry Paler   Maasin

 

 

 

Cyril Batawig   Baguio City

 

 

(2)

Toto Andrade   Dominics

 

 

 

Danny Cruz   San Pedro, Laguna



Photo Gallery: FB Link


Complete Results:

EVENT: Open Singles
ENTRIES: 148 participants
 

Champion

:

 

Lourence Ilagan

 

D’ Gunner Reloaded

 

 

 

 

 

 

2nd place

:

 

Ricky Mijares

 

Robson

 

 

 

 

 

 

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Prussian Arceño

 

Dominics

 

 

(2)

Paolo Nebrida

 

Zambales Darters Federation

 

 

 

 

 

 

Joint 5th – 8th

:

(1)

Robert Calupit

 

D’ Gunner

 

 

(2)

Nayr Ocampo

 

Navotas

 

 

(3)

Edward Santos

 

D’ Gunner

 

 

(4)

Bong Cuyugan

 

Taytay

 

 

 

 

 

 

Joint 9th – 16th

:

(1)

Noel Malicdem

 

Robson

 

 

(2)

Bhoy Ulang

 

Pasig City

 

 

(3)

Ronald Briones

 

Sadati Darts Club

 

 

(4)

Leo Buizon

 

Team Pasay

 

 

(5)

Rex Balangcod

 

Kapangan

 

 

(6)

Willy Omli

 

Dominics

 

 

(7)

Ryan Condat

 

Teamba

 

 

(8)

Andy Villamor

 

Dominics


EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 25 participants
 

Champion

:

 

Angie Valmadrid

 

Team One Philippines

 

 

 

 

 

 

2nd place

:

 

Janjan Hinojales

 

Robson

 

 

 

 

 

 

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Arnie Ticman

 

Datadart

 

 

(2)

Jenika Eusebio

 

Datadart

 

 

 

 

 

 

Joint 5th – 8th

:

(1)

Nancy Dela Cruz

 

MCDA

 

 

(2)

Teengga Calderon

 

D’ Gunner

 

 

(3)

Maribel Suerto

 

Yeah Baby

 

 

(4)

Siony Laluan

 

Baguio

 

 

 

 

 

 

Joint 9th -16th

:

(1)

Jean Meneses

 

Quezon City

 

 

(2)

Camille Flaviano

 

ZDF

 

 

(3)

Loida Villegas

 

Taytay

 

 

(4)

Ellen Aquino

 

Mandaluyong

 

 

(5)

Cristina Gutierrez

 

Yeah Baby

 

 

(6)

Edna Granada

 

Mandaluyong

 

 

(7)

Michelle Salanzan

 

 

 

 

(8)

Cathy Odulio

 

Datadarts

 

 

 

 

 

 


EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 87 participants

 

Champion

:

 

DJ Tongcopanon

 

General Santos City

 

 

 

 

 

 

2nd place

:

 

Vien Vergara

 

Makati City

 

 

 

 

 

 

Joint 3rd – 4th

:

(1)

John Paul Almazan

 

Valenzuela

 

 

(2)

JM Abacan

 

ZDF

 

 

 

 

 

 

Joint 5th – 8th

:

(1)

Reo Angelo Zamora

 

ZDF

 

 

(2)

Marwin Beldoa

 

Team Pasay

 

 

(3)

Ernuel Aguila

 

Manila

 

 

(4)

Christian Miranda

 

Flores Darts Club

 

 

 

 

 

 


EVENT: Seniors Singles
ENTRIES: 41 participants

 

Champion

:

 

Larry Marcelo

 

Malabon

 

 

 

 

 

 

2nd place

:

 

Nap Esperas

 

Cogeo

 

 

 

 

 

 

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Ronnie Santos

 

TDC

 

 

(2)

Ed Almasco

 

Cavite

 

 

 

 

 

 

Joint 5th – 8th

:

(1)

Jerie Santos

 

TDC

 

 

(2)

Ronron Rona

 

Binangonan

 

 

(3)

Edwin Nier

 

Angono

 

 

(4)

Jonel Subia

 

Vietnam

 

 

 

 

 

 


EVENT: Fixed 4 Person Team
ENTRIES: 148 participants (37 teams)
 

Champion

:

 

D’ Gunner Reloaded

 

 

 

 

 

Lourence Ilagan

 

Brunno Parungao

 

 

 

Edward Santos

 

Nelson Pagulayan

 

 

 

 

 

 

2nd place

:

 

TEAMBA

 

 

 

 

 

Boie Parfan

 

Boy Gionson

 

 

 

Nayr Ocampo

 

Ryan Condat

 

 

 

 

 

 

Joint 3rd-4th

:

(1)

Dominics – 1

 

 

 

 

 

Bhoy Ulang

 

PJ Jugo

 

 

 

Oman Joaquin

 

Jerry Salenga

 

:

(2)

Robson Grip-X Convertible

 

 

 

 

 

Ian Perez

 

Rodel Villa

 

 

 

Noel Malicdem

 

Ricky Mijares

Joint 5th – 8th

:

(1)

Dominics IV

 

 

 

 

 

Chris Salinas

 

Andy Villamor

 

 

 

Prussian Arceno

 

Jhun Abac

 

 

(2)

Dominics – II

 

 

 

 

 

Arvy Briones

 

Willy Omli

 

 

 

Kenneth Madalang

 

Daryll Tinipac

 

 

(3)

Single Line – II

 

 

 

 

 

Alvin Mallillin

 

Jessie Anion

 

 

 

Toto Meniolas

 

Oya Martin

 

 

(4)

La Trinidad

 

 

 

 

 

Rex Balangcod

 

Ramon Murphy

 

 

 

Arnold Tacdol

 

Victor Aguilar

 

 

 

 

 

 


EVENT: Fixed Doubles
ENTRIES: 114 participants (57 pairs)
 

Champion

:

 

Prussian Arceno

 

Dominics

 

 

 

Andy Villamor

 

Dominics

 

 

 

 

 

 

2nd place

:

 

Boie Parfan

 

TEAMBA

 

 

 

Ryan Condat

 

TEAMBA

 

 

 

 

 

 

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Ed Barsobia

 

Tres Marias

 

 

 

Vince Develos

 

Tres Marias

 

 

(2)

Jerry Salenga

 

Dominics

 

 

 

Oman Joaquin

 

Dominics

           

 Joint 5th – 8th

 

(1) 

Pattie Dela Passion

 

Makati

      Rey Vilda   Tata Amboys
    (2) Henry Suerto   Yeah Baby
      Jerry Suerto   Yeah Baby
    (3) Toto Andrade   Dominics
      PJ Jugo   Dominics
    (4) Andy de Leon   Angono
      Felix Vitor   Angono

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 114 participants (38 teams)
 

Champion

:

 

Yoko Quillope

 

Davao

 

 

 

Ronald Reyes

 

MCDO

 

 

 

Macmac Araza

 

Baguio City

 

 

 

 

 

 

2nd place

:

 

Ian Perez

 

Robson

 

 

 

Joie Rivera

 

D’ Gunner

 

 

 

Romeo Razo

 

Samda

 

 

 

 

 

 

Joint 3rd – 4th

:

(1)

Jorge Mediario

 

Pasay

 

 

 

Bhong Samberi

 

Yeah Baby Darts

 

 

 

Aaron Carpio

 

Subic Pointers

 

 

(2)

Chito Yacapin

 

Survivor Darts

 

 

 

Henry Suerto

 

Yeah Baby Darts

 

 

 

Aldrin Laxa

 

Yeah Baby Darts

 

 

 

 

 

 

Joint 5th – 8th

:

(1)

Boy George Cotura

 

Taytay

 

 

 

Lester Paras

 

D’ Gunner

 

 

 

Manny Abratique

 

Dagupan

 

 

(2)

PJ Jugo

 

Dominics

 

 

 

Lorenz Arcega

 

Davao

 

 

 

Jessie Gold

 

Saigon Bomber

 

 

(3)

Noel Malicdem

 

Robson

 

 

 

DJ Tongcopanon

 

General Santos

 

 

 

Caloy Talastas

 

Binangonan, Rizal

 

 

(4)

Jimmy dela Cruz

 

Cogeo

 

 

 

Bong Gatmaitan

 

GP4

 

 

 

Ronron Gelaga

 

Butuan


EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 144 participants (72 pairs)
 

Champion

:

 

Bhoy Ulang

 

Pasig City

 

 

 

Rodel Villa

 

Robson

 

 

 

 

 

 

2nd place

:

 

Henry Suerto

 

Yeah Baby Darts

 

 

 

Machete Selda

 

SAMDA

 

 

 

 

 

 

Joint 3rd – 4th

:

 

Arnold Garcia

 

MCDO

 

 

 

Chris Samson

 

Pasay

 

 

 

John Valdez

 

Bullhouse - 2

 

 

 

Charlie Jorolan

 

Survivor

 

 

 

 

 

 

Joint 5th – 8th

:

(1)

Kit Ortigas

 

Dominics

 

 

 

Van Allen Tan

 

Montalban Shotters Club

 

 

(2)

Baroque de Leon

 

Octagon Villa

 

 

 

Allan Mirabueno

 

MCDA

 

 

(1)

Oya Martin

 

Single Line

 

 

 

Caloy Talastas

 

Binangonan

 

 

(2)

Boy Gionson

 

Navotas

 

 

 

Reo Angelo Zamora

 

Zambales Darters Fed




Photo Gallery: FB Link


Complete Results




Photo Gallery: FB Link


Complete Results




Photo Gallery: FB Link


Complete Results




Photo Gallery: FB Link


Complete Results