P300,000 Strawberry Festival 2024 National Dart Tournament
March 8-10, 2024
ADIVAY Sports Bar, La Trinidad, Benguet

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 101 participants
 
Champion :   Sonny Balagat   MCDC
           
2nd place :   Rey Rivera   MCDC
           
Joint 3rd-4th : (1) Jaypee Detablan   Filcay Pacman Darts
    (2) Jhay Doria   Filcay Pacman Darts
           
Joint 5th-8th : (1) William Bantiding   AMD Kuku
    (2) Val Capuyan   Highland
    (3) Jethro Badilla   Pharasus
    (4) Boy Gionson   Kumpadres Adan Builders Co.
           
Joint 9th-16th     Robert Ryan Acuña   Pacman Triple Double Condos
      James Chan   AMD
      Paolo Nebrida   Robson
      Dan Codiamat   LTDO
      Roger Balagot   Adivay
      John Herald Cinco   CCSI Bida
      Warren Perolino   Wawie Darts 69
      Yuko Taganas   Woodstock

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 18 participants
 
Champion :   Giselle Bulahao   Kumpadres Adan Builders Co.
           
2nd place :   Mymy Santos   Taytay / Pacman
           
Joint 3rd-4th : (1) Maycel Maralit   Toby's
    (2) Layden De Jesus   MCDC
           
Joint 5th-8th : (1) Joyce Farongyad   CDL Baguio
    (2) Maribel Waclin   LTDO
    (3) Dhang Ortega   Baguio
    (4) Ehmerie Nodawan   CDL Baguio

EVENT: Golden Singles
ENTRIES: 31 participants
 
Champion :   Boy Gionson   Kumpadres Adan Builders Co.
           
2nd place :   Ronald Briones   Baguio
           
Joint 3rd-4th : (1) James Chan   AMD
    (2) Cyril Batawig    
          Highland
Joint 5th-8th : (1) Arnold Tacdol   La Trinidad
    (2) Bong Dalusong   LCDC
    (3) Winston Palaez   Kapangan
    (4) Thomas Biaddang   La Trinidad

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 35 participants
 
Champion :   Ryl Vanzyl Capuyan   Betag Darters
           
2nd place :   Cede Bugtong   LTDO
           
Joint 3rd-4th : (1) Froilan Olsim   Lubas
    (2) Aycee Caibigan   SCDA
           
Joint 5th-8th : (1) Elmer Galing   Baguio City
    (2) Kurt Mangapan   Betag Darters
    (3) Ron Joseph Rodriguez   MGDC
    (4) Xyller Catnas   Team Kuku

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 124 participants (31 teams)
 
Champion :   MCDC
      Sonny Balagat   Rey Rivera
      RJ Escaros   Mark Opada
           
2nd place :   Robson Razor Plus / PUD
      Boie Parfan   Paolo Nebrida
      Paul Almazan   Jason Suerto
           
Joint 3rd-4th : (1) CCSA BIDA
      Sonny Feliciano   Rufo Bolos
      Herald Cinco   Ramil Pila
  : (2) Filcay Pacman Darters
      Noel Malicdem   Christian Delos Reyes
      Jhay Doria   Jaypee Detablan
           
Joint 5th-8th   (1) AMD 2
      James Chan   William Bantiding
      Fred Culimay   Rex Balangcod
    (2) Team Adivay TRX 3
      Kriss Landocan   Dawin Ignacio
      Amor Parista   Ralph Velasco
    (3) Bahala ka One
      Oscar Canilang   Kenneth Madallang
      Dexter Sotto   Bernard Safoket
    (4) SNP
      Ramon Murphy   Eveson Waguis
      Roy Canuto   Tyler Kidwas

EVENT: Fixed Doubles
ENTRIES: 106 participants (53 pairs)
 
Champion :   Fred Culimay   AMD 2
      William Bantiding   AMD 2
           
2nd place :   Paul Almazan   Robson Plus Flights / PUD
      Jason Suerto   Robson Plus Flights / PUD
           
Joint 3rd-4th : (1)  Boie Parfan   Razor Plus Dartboards
      Paolo Nebrida   Razor Plus Dartboards
    (2)  Dasty Flores   Adivay TRX / Pharazuz
      Jethro Badilla   Adivay TRX / Pharazuz
           
Joint 5th-8th   (1)  Dan Ramos   Team Baguio
      Marcial Lami-ing   Team Baguio
    (2)  Jhay Doria   Filcay Pacman Darters 2
      Jaypee Detablan   Filcay Pacman Darters 2
    (3)  Marvic Meana   CDL
      Kyle Zarifah   CDL
    (4)  Sonny Balagat   MCDC
      Rj Escaros   MCDC

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 135 participants (45 teams)
 
Champion :   Jhay Doria   Filcay Team Pacman
      Earl Patrick Melendres   Itogon
      Ronnel Simeon   LTDO
           
2nd place :   William Bantiding   AMD Kuku
      Shadrack Apos   Unitram
      Zyge Peping   Pixel
           
Joint 3rd-4th : (1) Mark Opada   MCDC
      Chaplick Fernandez   Robson
      Rufo Bolos   CCSI BIDA
    (2) Sonny Balagat   MCDC
      Mymy Santos   Pacman Taytay
      Greg Balangcod   Kapangan
           
Joint 5th-8th   (1) Jefferson Dagoyen   Pharasus
      Tyler Kidwas   SNP
      Dan Codiamat   LTDO
    (2) Rj Escaros   MCDC
      Buboy Melendres   Ud-uday Ampucao
      Victor Tibangwa   Holy Honeyside
    (3) Manolito Badando   AMD
      Ryl Vanzyl Capuyan   Betag Darters
      Mcwhayne Galdo   Kapangan
    (4) Kenneth Cosalan   LTDO
      Ronex Balamgcod   Kapangan
      Emil Costales   CDL

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 142 participants (71 pairs)
 
Champion :   Rex Balangcod   AMD Kapangan
      Keenan Lami-ing   La Trinidad
           
2nd place :   Fred Culimay   AMD
      Earl Patrick Melendres   Itogon
           
Joint 3rd-4th : (1)  Sonny Regidor   Tiramansu
      Ryel Van Zyl Capuyan   Betag Darters
    (2)  Mark Opada   MCDC
      Eric Yano   Ybetag / TCI
           
Joint 5th-8th   (1)  Christian Delos Reyes   Filcay / Pacman Darts
      Mike Bistid   Deped Kapangan Darts Club
    (2)  Jaypee Detablan   Filcay / Pacman Darts
      Dave Ray Liwayan   Benguet
    (3)  Ralph Velasco   Adivay
      Xyller Catnas   Team Kuku
    (4)  Jhay Doria   Filcay / Pacman Darts
      George Hadsan   Buyagan Darts Club

NDFP Affiliation Form