P125,000 Siged Tublay Festival National Dart Tournament
December 01-03, 2023
Municipal Gymnasium, Acop Caponga, Tublay, Benguet

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 147 participants
 
Champion :   Herbert Dalayday   CDL
           
2nd place :   Tony Melendres   Adivay
           
Joint 3rd-4th : (1) Marvic Meana   CDL
    (2) JM Amando   Goldi
           
Joint 5th-8th : (1) Jason Langcao   Team Kuku
    (2) Christian Delos Reyes   CDL Pacman
    (3) Kriss Ellieson Landocan   Adivay
    (4) Rex Balangcod   Kuku Kapangan
           
Joint 9th-16th     Owen Oribello   Team Pugo PDA
      Val Capuyan   Highland
      Ryan Inamac   CADASS
      Randy Barnachea   Goldi
      Jolandy Bag-oyen   Tebteb
      Fred Culimay   Team Kuku
      Jeff Pinas   Kabado
      Yves Binay-an   Adivay

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 21 participants
 
Champion :   Layden De Jesus   Team Kuku
           
2nd place :   Ehmerie Modawan   CDL
           
Joint 3rd-4th : (1) ChenQuitola   CDL
    (2) Joyce Farongyad   PPDC
           
Joint 5th-8th : (1) Yoyo Ngolab   CDL
    (2) Nacy Decaran   CDL
    (3) Andhrie Rhose Bacod   CDL
    (4) Crislyn Simeon   LTDO

EVENT: Golden Singles
ENTRIES: 31 participants
 
Champion :   Yanyy Depayso   Kapangan
           
2nd place :   Thunder Morris   Tebteb
           
Joint 3rd-4th : (1) Stephem Tobanes   LTDO
    (2) Froilan Adaci   Holex
           
Joint 5th-8th : (1) Albert Sia   Disgracer
    (2) Bong Gaviola   Guitar n Pins
    (3) Erwin Sumayan   La Trinidad
    (4) Gunrey Balong   Benguet Capitol

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 50 participants
 
Champion :   Eleazer Ananey   Kapangan
           
2nd place :   Adelo Laoyan   LTDO
           
Joint 3rd-4th : (1) Ronex Balangcod   Kapangan
    (2) Jolandy Bag-oyen   Tebteb
           
Joint 5th-8th : (1) Vince Digma   CDL
    (2) Colin Kidkid   Betag Darters
    (3) Mark Lester Esteban   ADC
    (4) Aycee Caibigan   SCDA

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 240 participants (60 teams)
 
Champion :   Kuku 2    
      Fred Culimay   William Bantiding
      Rex Balangcod   JEthro Badilla
           
2nd place :   Kuku 1
      James Chan   Raymund Escano
      Mark Anthony Opada   Jayson Langcao
           
Joint 3rd-4th : (1) CDL-Pacman
      Christian Delos Reyes   Marvic Meana
      JC Gampol   Vince Digma
  : (2) Kuku 4
      Joden Oblades   Leo Hidalgo
      Owen Palomo   Jeff Dagoyen
           
Joint 5th-8th   (1) Kapangan 3
      Godfrey Malone   Rhemo Milo
      Melvin Labusnog   Ganrey Agalatiw
    (2) Adivay 1
      Yves Binay-an   Mcgyver Magciano
      Ronnie Pinmiliw   Quiver Chew-as
    (3) LTDO IV    
      Chester Olante   Chad Padiclas
      Aviel Pagaden   Harris Limpayos
    (4) Buyagan Darters C
      Billy Joe Boclao   Michael Pugong
      Renato Orpilla   Cheche Guerrero

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 174 participants (58 teams)
 
Champion :   Aviel Pagaden   LTDO
      Elbart Catnas   La Trinidad
      Wensly Diego   LTDO
           
2nd place :   Elarde Elias   CDL
      Eagle Jay   Kabado
      Willer Pablo   LTDO
           
Joint 3rd-4th : (1) Tony Melendres   Adivay
      Marden Sotto   BDC
      Arnold Lee   Goldi
    (2) Nover Pablo   LTDO
      Erwin Penaranda   CDL
      Xander Calse   ADC
           
Joint 5th-8th   (1) Ceasar Limpayos Jr.   Atok
      Wyndel Macalanda   CDL
      Ronnel Simeon   LTDO
    (2) Dan Codiamat   ADC
      Leao Hidalgo   Baguio
      Randulf Osio   CDL
    (3) Derick Rois   AMD
      Ronnie Pinmiliw   Adivay
      Brandon Dally   LTDO
    (4) Denver Balunsat   BDC
      Sergio Ticbayan Jr.   ADC
      Cyril Daysa   ADC

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 140 participants (70 pairs)
 
Champion :   Aviel Pagaden   LTDO
      JEric Fontanosa   BDC
           
2nd place :   Herbert Dalayday   CDL
      Jefmon Agyapas   Battousai
           
Joint 3rd-4th : (1)  Jolandy Bag-oyen   Tebteb
      Monroe Arjay   LTDO
    (2)  Louie Benjamin   Tebteb
      Manolito Badando   Tebteb
           
Joint 5th-8th   (1)  James Chan   Kuku
      Thomas Biaddang   Shilan
    (2)  MArk Pulac   Shilan
      PAtrick Ablaza   ADC
    (3)  Fred Culimay   Kuku & Friends
      Patrick Basile   Tebteb
    (4)  William Bantiding   Kuku & Friends
      Ryzjunn Tiago   CDL

NDFP Affiliation Form