P100,000 Oktoberfest Regional Dart Tournament
October 14-15, 2023
Purok 14-D, Blabagno Compound, Brgy. Katangawan, General Santos City

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 83 participants
 
Champion :   DJ Tongcopanon    
           
2nd place :   Nick John Guelos    
           
Joint 3rd-4th : (1) Ogie Catelo    
    (2) Albert Dela Cerna    
           
Joint 5th-8th : (1) Paulo Gallano    
    (2) Ronnie Rosal    
    (3) Daniel Facturanan    
    (4) Boyet Go    
           
Joint 9th-16th     Boyet Davila    
      Japhet Saizon    
      Chris John Bayron    
      CJ Andaya    
      Mark Diono    
      Dart Decena    
      JJ Maraon    
      Stat Dionio    

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 14 participants
 
Champion :   Ging Ricarte    
           
2nd place :   Daphne Navida    
           
Joint 3rd-4th : (1) Bambie Rio    
    (2) Paula Ricatta    
           
Joint 5th-8th : (1) Cheng ramirez    
    (2) Febbie Bayron    
    (3) Gamberlyn Luna G  
    (4) Yuki Elid    

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 31 participants
 
Champion :   Kiro Bisarra    
           
2nd place :   Hubby Decena    
           
Joint 3rd-4th : (1) Duyane Decena    
    (2) Foian Delfin    
           
Joint 5th-8th : (1) Kyle Daan    
    (2) Lance Onday    
    (3) Ricard Cordino    
    (4) Bossing Narida    

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 140 participants (35 teams)
 
Champion :   180 Pacman    
      Radz Tongcopanon   Joe Barrios
      CJ Andaya   CJ Bayron
           
2nd place :   Robson-Pacman
      DJ Togcopanon   John Ray Sajol
      Cris Bayron   Ogie Castelo
           
Joint 3rd-4th : (1) 180 Kmart
      Denver Tongcopanon   Daniel Tacturanan
      Deric Flaris   JJ Maraon
  : (2)  
           
           
           
Joint 5th-8th   (1) IGD Agendarts 2
      Boyet Go   Bobot Tobianosa
      Butz Villafuerte   DA Doctolero
    (2) Armada
      Paulo Gallano   MArk Diono
      Michael Paculdo   Blake Gallagar
    (3) IJD AGD I
      Jeffrey Arciosa   Daryll Serrano
      Ian Delos Reyes   Burnok Talamera
    (4) Commandos 2
      Bobot Estrellan   Jason Maglunob
      Koy Sulacan   Kenneth Morano

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 90 participants (30 teams)
 
Champion :   Japhet Saizon    
      Pogs Tobianosa    
      Louie Curacha    
           
2nd place :   Radz Tongcopanon    
      Rodney Libres    
      JJ Maraon    
           
Joint 3rd-4th : (1) Denver Tongcopanon    
      Nell Bartolaba    
      Bernie Cabral    
    (2) Gil Anos    
      Charees Fernonder    
      Cute Rosal    
           
Joint 5th-8th   (1) DJ Tongcopanon    
      Roland Guno    
      Dodong Peresores    
    (2) Ogie Castelo    
      John Angor    
      Burnok Talamera    
    (3) Biyet Davila    
      Dapnhe Navida    
      Mark Allen    
    (4) Joel Umbod    
      Blake Galagar    
      Ryan Felisilda    

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 154 participants (77 pairs)
 
Champion :   Joe Barrios    
      Michael Anito    
           
2nd place :   Dankel Bawetto    
      Alfred Waje    
           
Joint 3rd-4th : (1)  Duyane Decena    
      Weng Jaena    
    (2)  Jay Lisandra    
      John Ray Sajol    
           
Joint 5th-8th   (1)  Cris Bayron    
      Freunelle Bartolaba    
    (2)  Edward Buison    
      Boyet Go    
    (3)  Rodney Libres    
      Wendille Cordero    
    (4)  Eric Carmona    
      Burnok Talamera    

NDFP Affiliation Form