P500,000 Mayor Bruce "BM" Matabalao National Darts Tournament
December 8-10, 2023
J3 Restobar, R. Rabago St., MBRH, Cotabato City

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 122 participants
 
Champion :   Dj Tongcopanon   Robson
           
2nd place :   Jhay Doria   Team Pacman
           
Joint 3rd-4th : (1) NJ Guelos   Armada
    (2) Ryan Galceran   Narra Park Darts Club
           
Joint 5th-8th : (1) Jemel Modesto   Robson
    (2) Mark Canapi   Barabida - Pacman
    (3) Sonny Balagat   DOT
    (4) Clark Barreto   Arby's Fleur De Lis
           
Joint 9th-16th     Alexis Toylo   DOT
      Joel Hizon   Team Pacman
      Marion Omac   Narra Park Darts Club
      John Ray Sajol   Team Pacman
      Christian Delos Reyes   Team Pacman
      Ian Perez   Robson
      Bobby Geba   Narra Park Darts Club
      Alvin Maguate   Narra Park Darts Club

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 18 participants
 
Champion :   Giselle Bulahao   Kumpadres / Adan Builders Co.
           
2nd place :   Bebang Orbeta   DOT
           
Joint 3rd-4th : (1) Janjan Hinojales   Robson
    (2) Joyze Madallang   Narra Darts Club
           
Joint 5th-8th : (1) Mabel Bermudo   UDK
    (2) Chato Enriquez   Project 587
    (3) Daphnie Navida   Armada
    (4) Alver Inanod   UDK

EVENT: Non Classified Seniors Golden Singles
ENTRIES: 28 participants
 
Champion :   Bert Lozano   CDO
           
2nd place :   Tinoy Guerra   UDK
           
Joint 3rd-4th : (1) Nonoy Llorana    
    (2) Boyet Fernandez   MMDC
           
Joint 5th-8th : (1) Jesus Torio   Takusa
    (2) Ramil Diaz   Midsayap
    (3) Junar Damada   UDK
    (4) Teng Usman   UDK

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 35 participants
 
Champion :   Anthony Araneta   UDK
           
2nd place :   Arman Somija   MMDC
           
Joint 3rd-4th : (1) Mal Minted   UPI Maguindanao
    (2) Dale Radcliff Candado   UDK
           
Joint 5th-8th : (1) Iker Jin Albo.   UDK
    (2) Julius Lapac   UDK
    (3) Zairowel Escalona   UDK
    (4) Kenneth Budino   UDK

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 156 participants (39 teams)
 
Champion :   Robson    
      Ian Perez   Boie Parfan
      Dj Tongcopanon   Jemel Modesto
           
2nd place :   Pacman / DOT
      Nayr Ocampo   John Ray Sajol
      Alexis Toylo   Sonny Balagat
           
Joint 3rd-4th : (1) Pacman 5
      Cris Bayron   Joe Barrios
      Derick Flaris   Louie Latap
  : (2) Pacman 1
      Noel Malicdem   Joel Hizon
          Jhay Doria
           
Joint 5th-8th   (1) Pacman Barabida
      Mark Canapi   Jhay ar Laca
      Ian Gabarda   Ricky Malpal
    (2) Stronghold Arby's Fleur De Lis
      Clark Barreto   Albert Dela Serna
      Albert Cachero   Dhon Dhon Hera
    (3) Team Armada 2    
      John Sichon   Joel Umbod
      Nong Noraña   Bert Lozano
    (4) Pacman 4
      Jules Solilap   Ronald Locsin
      Jojo Gilsama   Japhet Sazon

EVENT: Fixed Doubles
ENTRIES: 38 participants (19 pairs)
 
Champion :   Tinoy Guerra   CENRO
      Jerud Kambasa   CENRO
           
2nd place :   Melvin Dillo   NIA
      Rodel Pedregosa   NIA
           
Joint 3rd-4th : (1)  Lao Asi   OCM
      Lorna Quiboyen   OCM
    (2)  Al Tua   CRMC
      Ramil Ramirez   CRMC
           
Joint 5th-8th   (1)  Ryan Romarate   HRMD
      Cyril Gerald Cabangon  

HRMD

 

    (2)  Saidin Kabagani   CENRO
      Ricky Atel   CENRO
    (3)  Junmar Damada   NIA
      Teng Usman   NIA
    (4)  Joemar Amada   OCM
      Kenneth Austria   OCM
OCM
EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 147 participants (49 teams)
 
Champion :   Jake Tapic   Pacman
      Marlon Pendon   Pacman
      Jojo Gilsana   Pacman
           
2nd place :   Bobby Geba   Narra Park Darts Club
      Lester Venancio   SUDC
      Dongheart Galeon   Kumpadres Adan Builder Co.
           
Joint 3rd-4th : (1) Mark Canapi   Barabida Pacman
      Berth Serenobis   UDK
      Vince Alinog   SUDC
    (2) Ronald Locsin   Pacman
      Zaido Escalona   UDK
      Ed Barsobia   Kumpadres Adan Builder Co.
           
Joint 5th-8th   (1) Christian Delos Reyes   Team Pacman
      Mabel Bermudo   UDK
      Michael Baraguir   UDK
    (2) Joel Hizon   Team Pacman
      Ronald Budino   UDK
      Adel Dela Cruz   MMDC
    (3) Kenneth Madallang   Narra Park Darts Club
      Dongris Malasbaras   180 Davao Darts & Diner
      Jules Solilap   Team Pacman
    (4) Johnray Sajol   Pacman - GMD
      Quinnie Gayol   UDK
      Rey Bryan Cabañog   I-Link CST

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 168 participants (84 pairs)
 
Champion :   Joel Hizon   Pacman
      Al Parado   Arbys Fleur de lis
           
2nd place :   Marion Omac   Narra Park Darts Club
      Michael Albores   Takuza
           
Joint 3rd-4th : (1)  Nayr Ocampo   Pacman
      Giselle Bulahao   Kumpadres Adan Builders co.
    (2)  Noel Malicdem   Pacman
      Johnny Faeldonia   Takuza
           
Joint 5th-8th   (1)  Jhay Doria   Pacman
      Lhe Balawag   Takuza
    (2)  Louie Latap   Pacman
      Alfred Waje   Arbys fleur de lis
    (3)  Mark Canapi   Pacman Barabida
      Bobby Solera   UDK
    (4)  Ian Perez   Robson
      Biltran Maata   UDK

NDFP Affiliation Form