P200,000 Mayor John Dalipe La Hermosa Festival National Darts Tournament
October 14-15, 2023
Gov. Camins Road, Canelar, Zamboanga City

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 104 participants
 
Champion :   Gabriel Basong   The Presidents Dart Club
           
2nd place :   Mark Lumilang   Kumpadres
           
Joint 3rd-4th : (1) Jaime Ombay   Zamboanga City
    (2) Charlie Tubigon   The Presidents Dart Club
           
Joint 5th-8th : (1) Lito Pervandos   Liloy, ZN
    (2) RJ Villanueva   Zampen-SPV
    (3) Eduardo Largo   Zampen-SPV
    (4) Vincent Babayen-on   Zampen-SPV
           
Joint 9th-16th     JOhn Lloyd Castro    
      Gilbert Villafranca   Zambonga City
      Mark Calvo    
      Popot Modarte   Pagadian City
      Habibi Daud    
      Jjohn DIodos    
      Jerry Maquinta   Zamboanga City
      Bhorgz Omaguing   Sindangan

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 9 participants
 
Champion :   Irene Reyes   Zamboanga City
           
2nd place :   Catherine Delos Santos Ausejo   Isabela Basilan
           
Joint 3rd-4th : (1) Jasmine Cuenca   Zamboanga City
    (2) Jocelyn Nuevo   Zamboanga City
           
Joint 5th-8th : (1) Krissa C. Luna   Zamboanga City
    (2) Daniela Elumbra   Zamboanga City
    (3) Julie K   Zamboanga City
    (4)     Zamboanga City

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 22 participants
 
Champion :   Moses Habil   Zamboanga City
           
2nd place :   Jayvee Francisco   Zamboanga City
           
Joint 3rd-4th : (1) Bob Aaron Sumagaysay   Isabela City, Basilan
    (2) John Oliver Ladores   Zamboanga City
           
Joint 5th-8th : (1) James Romero    
    (2) John Jefce Matacon   Zamboanga City
    (3) Wilson Jr. Garcia   Zamboanga City
    (4) Glen Tubigon   Zamboanga City

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 140 participants (35 teams)
 
Champion :   Team he One - Kumpadres
      Sajid Habil   Mark Lumilang
      Moses Habil   Rafael Frigillano
           
2nd place :   The Presidents Dart Club, Zamboanga City
      Charlie Tubigon   Edwin Tuble
      Gab Basong   Nonoy Galleposo
           
Joint 3rd-4th : (1) Team SCDC-2 Dapitan City
      Jaime Ombay   Eric Delos Reyes
      Kim Bulagao   Cesar Pausal
  : (2) Team C.E Shop, Zamboanga City
      Samson Francisco   Jayvee Francisco
      Nathan Francisco   Rondy Donque
           
Joint 5th-8th   (1) Team MFD-2 Pagadian City
      Danny Garaga   Coco Calma
      Richard Carreon   Nel Reos
    (2) Team DDZ Zamboanga City
      David Pioquinto   Arnel Pandi
      Harvey Sorotes   Raymund Natividad
    (3) Team Liloy Hotshots Zamboanga Sibugay
      Lito Pervandos   Jerry Jaimellaren
      Ric Almonte   Steph Grejaldo
    (4) Team SP Warriors-2 Zamboanga City
      Raffy Pasagdan   Joel PErez
      James Urbano   Roderick Pnduzan

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 174 participants (58 teams)
 
Champion :   Gaylor Gargar   Zamboanga City
      Oscalito Cuenca   Zamboanga City
      Rey Julian   Zamboanga City
           
2nd place :   RJ Villanueva   Ipil, Zambo Sibugay
      Midzar Radjaie Jr.   Zamboanga City
      Edwin Comeros   Zamboanga City
           
Joint 3rd-4th : (1) Gab Basong   Zamboanga City
      Tony Depositario   Zamboanga City
      Mark Lumilang   Bukidnon
    (2) Jhong Celicious   Ipil, Zambo Sibugay
      Oliver Nuevo   Zamboanga City
      Leo Dendiego   Zamboanga City
           
Joint 5th-8th   (1) Albert De Jesus   Manila
      Leogene Kenneth    
      Harold Serguina   Sindangan
    (2) Danny Gerara   Pagadian ZDS
      Brian Abejero   Zamboanga City
      Hermie Perolino   Ipil, Zambo Sibugay
    (3) Macar Ponce   Isabela, Basilan
      Duriaru Sali   Isabela, Basilan
      Jerry Jaime Larin    
    (4) Melvin Vilabito   Zamboanga City
      JR Tolentino   Zamboanga City
      Carmalito Cabibe   Zamboanga City

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 156 participants (78 pairs)
 
Champion :   Popot Mondarte   Pagadian City
      Michael Nodado   Zamboanga City
           
2nd place :   Paul Rellosa    
      Fersalin Sakili    
           
Joint 3rd-4th : (1)  Gilbert Villafranca   Zamboanga City
      Raindile Jon Rodrigo    
    (2)  Eduard Largo   Zampen-SPV
      Jimmy Embodo    
           
Joint 5th-8th   (1)  Gabriel Basong   Zamboanga City
      Herowin Timoteo    
    (2)  Harold Sirguina    
      NJ Patrimonio    
    (3)  Arnel Ubanan    
      Doydoy Cabardo   ISDC Ipil, Zambo Sibugay
    (4)  Champy Miguel   Zamboanga City
      Charlie Tubigon   Zamboanga City

NDFP Affiliation Form