P230,000 21st Kumpadres Post Anniversary National Darts2023 Tournament
December 01-03, 2023
Felis Resort Complex, Matina Aplaya, Davao City

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 87 participants
 
Champion :   Noel Malicdem   Team Pacman
           
2nd place :   Alexis Toylo   DOT
           
Joint 3rd-4th : (1) Ian Perez   Robson
    (2) Joe Barrios   Team Pacman
           
Joint 5th-8th : (1) Alex Tagarao   DOT
    (2) Ryan Galceran   Narra Park Darts Club
    (3) Ogie Castelo   Narra Park Darts Club
    (4) Sonny Balagat   DOT
           
Joint 9th-16th     Jojo Barellano   I&M Villanueva Surveying
      John Louie Curacha   Project 587
      Paulo Gallano   Armada
      Basco Pananggulon   Narra Park Darts Club
      Don Flores   QDarts
      Kenneth Madallang   Narra Park Darts Club
      Alvin Maguate   Narra Park Darts Club
      Marion Omac   Narra Park Darts Club

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 23 participants
 
Champion :   Giselle Bulahao   Kumpadres/Adan Builders Co.
           
2nd place :   Bebang Orbeta   DOT
           
Joint 3rd-4th : (1) Ging Ansale   GMD
    (2) JoyzeMadallang   Narra Park Dart Club
           
Joint 5th-8th : (1) Febbe Kates Bayron   Team Pacman
    (2) Kaye Javier   Team Aldu
    (3) An An Awitan   GMD
    (4) Ging Ricarte   Team Pacman

EVENT: Non-Classified Golden Singles
ENTRIES: 26 participants
 
Champion :   Manny Gidacan :   Butuan
           
2nd place :   Joy Robiso :   FID / Team Aldu
           
Joint 3rd-4th : (1) Jecle Rosales :   Kumpadres/Adan Builders Co.
    (2) Edgar Natad :   AG Team
           
Joint 5th-8th : (1) Arthur Armada :   Kumpadres/Adan Builders Co.
    (2) Dax Lerio :   TB60 Surigao
    (3) Jerry Geronan :   Project 587
    (4) Lowell Borres :   Borres Dart Lane

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 39 participants
 
Champion :   Don Flores   QDarts
           
2nd place :   John Paul Janobas   QDarts
           
Joint 3rd-4th : (1) Lance Pepito   Kumpadres/Adan Builders Co.
    (2) Serge Demecillo   QDarts
           
Joint 5th-8th : (1) James Olpindo   Team Aldu
    (2) John Earl Borres   Toros
    (3) Clint Maunes   Aristocrata
    (4) Viency Rhianne Julian   Team Aldu

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 124 participants (31 teams)
 
Champion :   Pacman DOT    
      Joel Hizon   Sonny Balagat
      Noel Malicdem   Alexis Toylo
           
2nd place :   GMD - Narra Park - DOT
      John Ray Sajol   Toting Lee
      Alex Tagarao   Deiter Arellano
           
Joint 3rd-4th : (1) Narra Park Dart Club 2
      Marion Omac   Kenneth Madallang
      Basco Pananggulon   Mark Bucol
  : (2) Armada
      NJ Guelos   Paulo Gallano
      Lito Peresores   Michael Paculdo
           
Joint 5th-8th   (1) Q Darts
      Serge Demecillo   Don Flores
      John Paul Janobas   Joseph Agcopra
    (2) Pacman 4
      Rye Atanoza   Crisjohn Bayron
      Ronald Locsin   Bebe Pansoy
    (3) Pacman 3    
      Joge Bayron   Jake Tapic
      Louie Latap   Joe Barrios
    (4) I&M Villanueva Surveying / Kumpadres Adan Builders 2
      Jun Noynay   Jojo Barellano
      Kenneth Morano   Dante Degamon

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 165 participants (55 teams)
 
Champion :   Mon Villafuerte   Kumpadres/Adan Builders Co.
      Jecle Rosales   Kumpadres/Adan Builders Co.
      Dongheart Galleon   Kumpadres/Adan Builders Co.
           
2nd place :   Ryan Galceran   Narra Park Darts Club
      Jayson Garao   Makilala 26ers
      Ato Gonzales   AG Team
           
Joint 3rd-4th : (1) Jojo Barellano   I&M Villanueva Surveying
      Jayjay Peresores   Tornilyo
      Boy Villamor   AG Team
    (2) Arvic RecaƱa   IDS Darterong Pinoy Sugbo
      Ging Ricarte   Team Pacman
      Dansoy Ruiz   Gusali Vierde
           
Joint 5th-8th   (1) Marlon Aniversario   180 Davao Darts & Diner
      John Paul Janobas   Qdarts
      Chris Malabarbas   180 Davao Darts & Diner
    (2) Marion Omac   Narra Park Dart Club
      Kong Zamora   Project 587
      Andrew Baja    
    (3) Kenneth Madallang   Narra Park Dart Club
      CJ Austria   Team Aldu
      Jeja Caballo   Gusali Vierde
    (4) JM Magno   Kumpadres/Adan Builders Co.
      Bebang Orbeta   DOT
      Jhunrex Acla   Project 587

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 142 participants (71 pairs)
 
Champion :   Joel Hizon   Team Pacman
      Rocky Sumagang   Kumpadres/Adan Builders Co.
           
2nd place :   Ryan Galceran   Team Narra Park
      Noel Pascual   180 Davao Darts & Diner
           
Joint 3rd-4th : (1)  DJ Tongcopanon   Robson
      Dok Lupiba   180 Davao Darts & Diner
    (2) 
Noel Malicdem
  Team Pacman
      Jhonrey Geldore   Team Narra Park
           
Joint 5th-8th   (1)  Louie Latap   Team Pacman
      Analyn Baja   Davao City
    (2)  Alex Tagarao   DOT
      Yuki Elid   Tornilyo
    (3)  Kenneth Madallang   Team Narra Park
      Jayjay Bacotot   AG Team
    (4)  CJ Andaya   180 Kmart
      Radz Tongcopanon   180 Kmart

NDFP Affiliation Form