P300,000 5th Cong. Alan "Aldu" Dujali National Darts Tournament
September 29,30 and October 1, 2023
Wharf Road, Payag Dart Lanes, Maria Clara Resort & Restaurant
Brgy. San Pedro, Panabo City, Davao Del Norte

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 93 participants
 
Champion :   Noel Malicdem   Team Pacman
           
2nd place :   Joel Hizon   Team Pacman
           
Joint 3rd-4th : (1) Sonny Balagat   DOT
    (2) Ogie Castelo   Kumpadres/Adan Builders Co.
           
Joint 5th-8th : (1) Alex Tagarao   DOT
    (2) Kenneth Madallang   Team Pacman
    (3) Alvin Maguate   Team Pacman
    (4) Ryan Galceran   Team Pacman
           
Joint 9th-16th     Mark Lumilang   Kumpadres/Adan Builders Co.
      Duyane Decena   Tornilyo
      DJ Tongcooanon   Robson
      Marlon Manaya   Kumpadres/Adan Builders Co.
      Paulo Gallano   Armada
      NJ Guelos   Team Pacman
      Dante Aparri   180 Kmart
      Jayjay Maraon   180 Kmart

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 28 participants
 
Champion :   Giselle Bulahao   Kumpadres/Adan Builders Co.
           
2nd place :   Ging Ansale   GMD
           
Joint 3rd-4th : (1) Janjan Hinojales   Robson
    (2)
Aileen Oclarit
  180 Kmart
           
Joint 5th-8th : (1) Guiah Sato   Team Aldu
    (2) Febbie Kates Bayron   Team Pacman
    (3) Joyze Madallang   Team Pacman
    (4) Viency Rhianne Julian   Team Aldu

EVENT: Golden Singles
ENTRIES: 22 participants
 
Champion :   Ogie Castelo   Kumpadres/Adan Builders Co.
           
2nd place :   Joy Robiso   FOD
           
Joint 3rd-4th : (1) Daniel Facturanan   180 Kmart
    (2) Pros Millare   Toril
           
Joint 5th-8th : (1) Totong Saguid   Kumpadres/Adan Builders Co.
    (2) Lino Gumban   Todo
    (3) Yams Catalan   Team Aldu
    (4) Wendell Fuentevilla   Kumpadres/Adan Builders Co.

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 244 participants (61 teams)
 
Champion :   DOT ROBSON KUMPADRES/ADAN BUILDERS CO.
      Alex Tagarao   Sonny Balagat
      DJ Tongcopanon   Long Longyapon
           
2nd place :   PACMAN 3
      Johnfrieths Bayron   Crisjohn Bayron
      Allain Sim   Jake Tapic
           
Joint 3rd-4th : (1) PROJECT 587
      Jhunrex Acla   Louie Curacha
      Bong Fornillos   Jerry Geronan
  : (2) 180 KMART
      Jayjay Maraon   Deric Flaris
      Daniel Facturanan   Dante Aparri
           
Joint 5th-8th   (1) MAKILALA 26ERS
      Pokong Belarga   Otoy Rabino
      Dexter Rasonable   Jayjay Garao
    (2)
GMD PACMAN
      Deiter Arellano   Beloy Caballero
      Ging Ansale   Kevin Benavente
    (3) TORNILYO / 180 KMART /VCH
      Rex Dumlao   CJ Andaya
      Jojo Tupas /   Bhogx Omaguing
    (4) KUMPADRES / ADAN BUILDERS CO.
      Ogie Castelo /   Ricky Camacho
      Bobby Geba /   Mark Lumilang

EVENT: Fixed Doubles
ENTRIES: 76 participants (38 pairs)
 
Champion :   TEAM PACMAN 2    
      John Ray Sajol   Ryan Galceran
           
2nd place :   TEAM PACMAN 1    
      Noel Malicdem   Joel Hizon
           
Joint 3rd-4th : (1)  KUMPADRES / ADAN BUILDERS CO. 5
      Wendell Fuentevilla   Mon Villafuerte
    (2)  KUMPADRES / ADAN BUILDERS CO. 1
      Bobby Geba   Ogie Castelo
           
Joint 5th-8th   (1)  KUMPADRES / ADAN BUILDERS CO. 4
      Donghearts Galleon   Ricky Camacho
    (2)  DOT    
      Alex Tagarao   Sonny Balagat
    (3)  STRONG HOLD / ARBYS FLEUR DE LIS
      Brutos Duero   Clark Barreto
    (4)  180 D & D    
      Piolo Pascual   Troi Timtim

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 177 participants (59 teams)
 
Champion :   Ryan Galceran   Team Pacman
      Renz Daguipa   Team Aldu
      Rommel Julian   FOD
           
2nd place :   Mark Lumilang   Kumpadres/Adan Builders Co.
      Otoy Rabino   Makilala 26ers
      Wendell Fuentevilla   Kumpadres/Adan Builders Co.
           
Joint 3rd-4th : (1) Boy Chucas   Kumpadres/Adan Builders Co.
      Giselle Bulahao   Kumpadres/Adan Builders Co.
      Michael Monteverde   Talomo
    (2)
Paulo Lopez
  VDC
      Kenneth Madallang   : Team Pacman
      Roel Sinoc   ADG Adfil Red Lion Butuan
           
Joint 5th-8th   (1) Alvin Maguate   Team Pacman
      Viency Juliam   Team Aldu
      Kevin Benavente   GMD
    (2) Daniel Facturanan   180 Kmart
      Beloy Caballero   GMD
      Alex Cantica   Tuganay
    (3) Bhong Maunes   Aristocrata
      CJ Austria   Team Aldu
      Al Parado   Stronghold Fleur De Lis
    (4) Joel Hizon   Team Pacman
      Dodoy Consina   TODO
      Reyfox Lomongo   Valencia

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 128 participants (64 pairs)
 
Champion :   Sonny Balagat   DOT
      Roel Omole   Gusali Vierde Darts Club
           
2nd place :   DJ Tongcopanon   Robson
      Alabasir Pananggulon   Narra Park Darts Club
           
Joint 3rd-4th : (1)  Joel Hizon   Team Pacman
      Stephe Curino   ADG Adfil Red Lion Butuan
    (2)  JM Magno   Kumpadres/Adan Builders Co.
      Mon Villafuert   Kumpadres/Adan Builders Co.
           
Joint 5th-8th   (1)  Macky Oro   Valencia Darters
      Viency Julian   Team Aldu
    (2)  Clark Barreto   Stronghold Fleur De Lis
      Ali Samod   PDA
    (3)  Blowboy Lomongo   Valencia Darters
      NJ Guelos   Team Pacman
    (4)  John Ray Sajol   Pacman GMD
      Bogs Ortizo   FOD

NDFP Affiliation Form