P200,000 Cebu Regional Darts Tournament
November 17-19, 2023
Mabolo Gym, Brgy. Mabolo, Cebu City

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 95 participants
 
Champion :   Ryan Galceran   Narra Park Darts Club
           
2nd place :   Joel Hizon   Pacman
           
Joint 3rd-4th : (1) Alexis Toylo   DOT
    (2) Alvin Maguate   Narra Park Darts Club
           
Joint 5th-8th : (1) Noel Malicdem   Pacman
    (2) Ogie Castelo   Narra Park Darts Club
    (3)
Bobby Geba
  Narra Park Darts Club
    (4) Sonny Balagat   DOT
           
Joint 9th-16th     Reyden Colina   Kumpadres Adan Builders
      Tham Vallar   DOT
      Kenneth Madalang   Narra Park Darts Club
      Intoy Nival   DOT
      Marlon Manaya   Kumpadres Adan Builders
      Mark Lumilang   Kumpadres Adan Builders
      Ricky Camacho   Kumpadres Adan Builders
      John Ray Sajol   GMD

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 17 participants
 
Champion :   Leah Cañete   ABIC
           
2nd place :   Joyce Madalang   Narra Park Darts Club
           
Joint 3rd-4th : (1) Abby Asuncion   Team Goldie
    (2) Khiesha Biton   DRD
           
Joint 5th-8th : (1) Ruth Aguinaldo   IDS Darterong Pinoy Sugbo
    (2) Bean Cuyos   BDC
    (3) Duchess Niña Omega   BDFI
    (4)

Ging Ansale

  GMD

EVENT: Seniors Singles
ENTRIES: 26 participants
 
Champion :   Tham Vallar   DOT
           
2nd place :   Ging Ansale   GMD
           
Joint 3rd-4th : (1) Reyden Colina   Kumpadres Adan Builders
    (2) Eduard Mori   BDFI
           
Joint 5th-8th : (1) Ogie Castelo   Narra Park Darts Club
    (2) Leo Emolaga   SCUDA
    (3) Popot Mondarte   IDS Darterong Pinoy Sugbo
    (4) Allan Bejuna   ABIC

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 24 participants
 
Champion :   Kurt Sanchez   BLDC
           
2nd place :   Jhon Delfpzhil Manal   BDC
           
Joint 3rd-4th : (1) Ranz Manigos   BDC
    (2) Prince Jericho Olarit   Ceno DART Club
           
Joint 5th-8th : (1) Nicolai Doba   BLDC
    (2) Raymond Carl Manigos   BDC
    (3) Joshua Tabada   ABIC
    (4) John Joseph Barrita   BDC

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 100 participants (25 teams)
 
Champion :   DOT Pacman    
      Alexis Toylo   Sonny Balagat
      Noel Malicdem   Joel Hizon
           
2nd place :   Narra Park Darts Club 1
      Bobby Geba   Ryan Galceran
      Ogie Castelo   Alvin Maguate
           
Joint 3rd-4th : (1) Narra Park Darts Club 2
      Kenneth Madalang   Macky Nones
      Ruel Banaybanay   Marion Omac
  : (2) GMD Narra Park
      John Ray Sajol   Ging Ansale
      Dieter Arellano   Mclyn Oro
           
Joint 5th-8th   (1) GMD 4
      Raphael Frigillano   Joy Tan
      Popot Mondarte   Wency Cortes
    (2) DOT 1
      Melvin Pelona   Kim Galleto
      Tham Vallar   Into Nival
    (3) Kumpadres Adan Builders 2
      Dongheart Galeon   Ed Barsobia
      Marlon Manaya   Reyden Colina
    (4) Kumpadres Adan Builders 1
      Art Longyapon   Ricky Camacho
      Andy Villamor   Mark Lumilang

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 120 participants (40 teams)
 
Champion :   Macking Cincoflores   IDS Darterong Pinoy Sugbo
      Dino Bacayo   DRD
      Mclyn Oro   GMD
           
2nd place :   Banoy Carreon   KJK Bais City
      Kim Galleto   DOT
      Joel Ouano   IDS Darterong Pinoy Sugbo
           
Joint 3rd-4th : (1) Intoy Nival   DOT
      Rjhay Cadorna   IDS Darterong Pinoy Sugbo
      Dominic Soquiño   IDS Darterong Pinoy Sugbo
    (2) Christopher Mariot   Avic Darters
      Calories Go   SCUDA
      John Del Panahon   Ormoc City
           
Joint 5th-8th   (1) Eddie Barsobia   Kumpadres Adan Builders
      Rodmar Branzuela   IDS Darterong Pinoy Sugbo
      Lester Lasala   IDS Darterong Pinoy Sugbo
    (2) Arvic Recaña   IDS Darterong Pinoy Sugbo
      Monching Ragrag   Tres Kantos
      Luigi Rivera   DRD
    (3) Joel Hizon   Pacman
      Dongheart Galeon   Kumpadres Adan Builders
      Joe Marie Yap   IDS Darterong Pinoy Sugbo
    (4) Marion Omac   Narra Park Darts Club
      Odong Pamatian   CDUI
      Miguel Limbaga   BDFI

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 134 participants (67 pairs)
 
Champion :   Andy Villamor   Kumpadres Adan Builders
      Arnel Guba   IDS-Darterong Pinoy Sugbo
           
2nd place :   Ogie Castelo   Narra Park Darts Club
      GP Cruz   Kumpadres Adan Builders
           
Joint 3rd-4th : (1)  Arvic Recaña   IDS Darterong Pinoy Sugbo
      Monching Ragrag   Tres Cantos Jaro Leyte
    (2)  Mark Lumilang   Kumpadres Adan Builders
      Duke Lencie   BDFI
           
Joint 5th-8th   (1)  Donghartz Galeon   Kumpadres Adan Builders
      Rodmar Branzuela   IDS Darterong Pinoy Sugbo
    (2)  Kenneth Madallang   Narra Park Darts Club
      Arnel Cincoflores   IDS Darterong Pinoy Sugbo
    (3)  Dicoy Ramirez   DRD
      Dino Bacayo   DRD
    (4)  Sonny Balagat   DOT
      Frix Amay   Punta Princesa

NDFP Affiliation Form