P100,000 Vice Governor Clive Quiño Cup National Darts Tournament
August 6-7, 2022
Colex Dart House
Sayre Highway, Brgy. Alae, Manolo Fortich, Bukidnon

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 82 participants
 
Champion :   Alex Tagarao   DOT King Kyle
           
2nd place :   Ian Perez   Robson
           
Joint 3rd-4th : (1) Nick John Guelos   Tornilyo
    (2) Bobby Geba   Kumpadres
           
Joint 5th-8th : (1) Mark Lumilang   Kumpadres
    (2) Duyane Decena   Tornilyo
    (3) DJ Tongcopanon   Robson
    (4) Ryan Galceran   GMD / Pacman
           
Joint 9th-16th     Michael Paculdo   Tornilyo
      Jan Mark Bracero   Jackals
      Mark Palad   Jackals
      Aris Quijano   Robson
      Dart Decena   Tornilyo
      John Ray Sajol   Tornilyo
      Lito Peresores   Tornilyo
      DA Doctolero   Tornilyo

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 9 participants
 
Champion :   Ging Ansale    
           
2nd place :   Shari Latayada    
           
Joint 3rd-4th : (1) Karen Lapiz    
    (2) Bea Jaraula    
           
Joint 5th-8th : (1) May Antonette Balcos    
    (2) Che Cordova    
    (3) Yuki Elid    
    (4) Medilyn David    

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 23 participants
 
Champion :   Duyanne Decena    
           
2nd place :   Serge Demecillo    
           
Joint 3rd-4th : (1) John Paul Janubas    
    (2) Ezekiel Navida    
           
Joint 5th-8th : (1) Alexis Pontemayor    
    (2) Vincent Gayoso    
    (3) Dart Decena    
    (4) Royglenn Macapaz Jr.    

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 144 participants (36 teams)
 
Champion :   Robson    
      Ian Perez   Aris Quijano
      DJ Tongcopanon   Karen Lapiz
           
2nd place :   Kumpadres 2
      Joji Bayron   Ricky Camacho
      Dongheart Galleon   John Mark Magno
           
Joint 3rd-4th : (1) GMD 1
      Deiter Arellano   Ryan Galceran
      Eboy Yagao   Vincent Gayoso
  : (2) Tornilyo Remix
      Bruse Perez   Denver Tongcopanon
      John Ray Sajol   Nuttz Guba
           
Joint 5th-8th   (1) Boy Sinaw
      Winlove Tocle   Noli Cabilas
      Edgar Jaraula   Diomar Herrera
    (2) Kumpadres 3
      Jim Fajardo   Yoyong Artalla
      J. Rosales   Rey Abonitalla
    (3) G-J Linamon    
      Jip Macapil   Roy Glenn Macapaz Sr.
      Dodoy Nalugon   Roy Glenn Macapaz Jr.
    (4) MC Clauds Lechon Manok
      Cladio Gayoso   Dondon Herra
      Toto Salubo   Roan Militante

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 120 participants (40 teams)
 
Champion :   Duyane Decena   Team Tornilyo
      Botchoy Adanza   Team Emman
      Boy Agreda   Team GMD
           
2nd place :   Julius Pontemayor   Team ZDH Claveria
      James Licuanan   Team Jackals
      Ging Ansale   Team GMD
           
Joint 3rd-4th : (1) Jay Maraon   Team Tornilyo
      Joel Cabating   Team GMD
      Keith Russel Chavez   Team GMD
    (2) Mark Palad   Team Jackals
      Roland Lozares    
      Philip Esconde   Team Damilag
           
Joint 5th-8th   (1) Deiter Arellano   Team GMD
      Reynan Quilang   Team Emman
      Bong Gabiana   Team Kumpadres
    (2) Marion Omac   Team Jackals
      Gerry Geronan    
      Jam Morin   Team Jackals
    (3) Alex Tagarao   Team DOT King Kyle
      Dong Morales   Team GMD
      Chico Dairo   Team GMD
    (4) Ricky Camacho    
      Afuang Alonzo   Team Tornilyo
      Janbert Cambangay   Q-Darts

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 168 participants (84 teams)
 
Champion :   Ian Perez   Team Robson
      Joven En Elao   Team GMD
           
2nd place :   Bobby Geba   Team Kumpadres
      Joel Cabating   Team GMD
           
Joint 3rd-4th : (1)  Wyndel Quilang   Team Emman
      John Mark Magno   Team Kumpadres
    (2)  Ronel Labita    
      Kevin Buenavente   Team GMD
           
Joint 5th-8th   (1)  Alex Tagarao   Team DOT King Kyle
      Dodong Tamparong    
    (2)  Kulas Selerio   Team Jackals
      Joven Ilao   Team GMD
    (3)  Bong Gabiana   Team Kumpadres
      Ging Ansale   Team GMD
    (4)  Eboy Yagao   Team GMD
      Roan Militante   MC Claude Lechon Manok

NDFP Affiliation Form