P60,000 Padayaw Festival 2022 Regional Dart Tournament
October 15-16, 2022
Brgy. Balogo Covered Court |
|
|
|
EVENT: Open
Singles
ENTRIES: 54 participants |
|
Champion |
: |
|
John Ray Sajol |
|
Dream Builders Tornilyo |
|
|
|
|
|
|
2nd place |
: |
|
Nayr Ocampo |
|
Pacman Team |
|
|
|
|
|
|
Joint 3rd-4th |
: |
(1) |
Lao Asi |
|
PDA |
|
|
(2) |
Ariel Castillo |
|
Takuza |
|
|
|
|
|
|
Joint 5th-8th |
: |
(1) |
Ryan Galceran |
|
Pacman Team |
|
|
(2) |
Albert Dela Cerna |
|
Pacman Team |
|
|
(3) |
Cris John Bayron |
|
Pacman Team |
|
|
(4) |
Ronald Locsin |
|
Pacman Team |
EVENT: Ladies
Singles
ENTRIES: 15 participants |
|
Champion |
: |
|
Ging Ricarte |
|
Pacman Team |
|
|
|
|
|
|
2nd place |
: |
|
Mabel Bermudo |
|
UDK |
|
|
|
|
|
|
Joint 3rd-4th |
: |
(1) |
Jessa Quiño |
|
Pikiteños Darter |
|
|
(2) |
Heather Maata |
|
UDK |
|
|
|
|
|
|
Joint 5th-8th |
: |
(1) |
Dianne Gallarde |
|
Pacman Team |
|
|
(2) |
Vilma Geonson |
|
MMDC |
|
|
(3) |
Myrtelle Cortona |
|
PDA |
|
|
(4) |
Febbie Kates Bayron |
|
Pacman Team |
EVENT: Youth
Singles
ENTRIES: 22 participants |
|
Champion |
: |
|
Dart Decena |
|
Dream Builders Tornilyo |
|
|
|
|
|
|
2nd place |
: |
|
Vincent Gayoso |
|
Pacman Team |
|
|
|
|
|
|
Joint 3rd-4th |
: |
(1) |
John Lloyd Quitiol |
|
UDK |
|
|
(2) |
Alver Inanod |
|
UDK |
|
|
|
|
|
|
Joint 5th-8th |
: |
(1) |
Kent Barretto |
|
MMDC |
|
|
(2) |
Anthony Araneta |
|
|
|
|
(3) |
Febbie Kates Bayron |
|
Pacman Team |
|
|
(4) |
Heather Maata |
|
UDK |
EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 93 participants (31 teams)
|
|
Champion |
: |
|
Dart Decena |
|
Tornilyo |
|
|
|
Ryan Galceran |
|
Pacman |
|
|
|
Ariel Castillo |
|
UDK |
|
|
|
|
|
|
2nd place |
: |
|
Dave Barretto |
|
MMDC |
|
|
|
Nayr Ocampo |
|
Pacman |
|
|
|
Bads Usman |
|
UDK |
|
|
|
|
|
|
Joint 3rd-4th |
: |
(1) |
Joge Bayron |
|
Agendarts |
|
|
|
Jaymar Dending |
|
UDK |
|
|
|
Kenneth Baudin |
|
UDK |
|
|
(2) |
Albert Dela Serna |
|
Pacman |
|
|
|
King James Libawan |
|
Anne. Co Darters |
|
|
|
Anthony Araneta |
|
UDK |
EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 72 participants (36 pairs) |
|
Champion |
: |
|
Ali Samod |
|
PDA |
|
|
|
Recto Cabaña |
|
Pikit |
|
|
|
|
|
|
2nd place |
: |
|
Peter Mission |
|
Pikit |
|
|
|
Kenken Sonaco |
|
PDA |
|
|
|
|
|
|
Joint 3rd-4th |
: |
(1) |
Jun Porras |
|
MMDC |
|
|
|
Niño Cabangal |
|
PDA |
|
|
(2) |
Lao Asi |
|
PDA |
|
|
|
Ram Diaz |
|
MMDC |
|
|
|
|
|
|
Joint 5th-8th |
|
(1) |
Bong Yabut |
|
MMDC |
|
|
|
Pao Soneja |
|
MMDC |
|
|
(2) |
Bong Gamas |
|
PDA |
|
|
|
Rodel Valencia |
|
PDA |
|
|
(3) |
Clark Barretto |
|
MMDC |
|
|
|
Christine Tanador |
|
PDA |
|
|
(4) |
Jayson Manla |
|
Libungan |
|
|
|
Cyrus Gesulga |
|
Pikit |
|
|
|