P300,000 Masonic V - Cam.Norte, Cam. Sur and Catanduanes National Dart Tournament
September 30, October 1 & 2, 2022
CBD Plaza Hotel, Ninoy & Cory Ave., Naga City

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 97 participants
 
Champion :   Alexis Toylo   DOT TOP
           
2nd place :   Lourence Ilagan   DOT TOP
           
Joint 3rd-4th : (1) Paolo Nebrida   Robson
    (2) Sanloy Sosing   DOT
           
Joint 5th-8th : (1) Noel Malicdem   DLD Pacman
    (2) James Chan   Verspil
    (3) John Ray Sajol   Kumpadres
    (4) Tony Melendres   Juanitos
           
Joint 9th-16th     Ian Gabarda   Pukol Pinoy Team Lilibeth
      Jayson Langcao   Verspil Kuku
      Nicl John Guelos   Kumpadres
      Mark Opada   Jaguar
      Duyane Decena   Tornilyo
      Shane Dulnuan   Team Kuku
      Christian Delos Reyes   Tropang Amber
      Bhoy Ulang   TOP Capinpin

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 11 participants
 
Champion :   Giselle Bulahao   Yagyagan Tuba Benguet
           
2nd place :   Chen Quitola   CDL CC
           
Joint 3rd-4th : (1)
Mymy Santos
  R@X Brotherhood
    (2) Janery Madriaga   CDL
           
Joint 5th-8th : (1) Layden De Jesus   DDCI Ablicans - TP Cafe
    (2) Meann Santos.   DK Anchor
    (3) Raquel Froyalde   MNDE
    (4) Czheen Magno   BDF

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 124 participants (31 teams)
 
Champion :   DOT    
      Lourence Ilagan   Alexis Toylo
      Donjem Dimaculangan   RJ Escaros
           
2nd place :   Robson
      Dj Tongcopanon   Paolo Nebrida
      Jemel Midesto   Paul Almazan
           
Joint 3rd-4th : (1) Kumpadres Tornilyo
      John Ray Sajol   Nick John Guelos
      Duyane Decena   Dart Decena
  : (2) Tropang Amber Yankee Lucena FDC
      Christian Delos Reyes   Rey Sevillo
      Bobby Lopez   RC Pureza
           
Joint 5th-8th   (1) Kapangan Benguet
      Rex Balangcod   Kenneth Madallang
      Greg Balangcod   Mike Lintan
    (2) El Tigre
      Andy Guerrero   Elton Tapia
      Darnold Vergara   Kugkug Andres
    (3) CNDAC 2    
      Boyet Narvasa   Alvin Alvarez
      Don Badaguas   Rique Canque
    (4) Mutant Lab Macaria El Tigre
      Nayr Ocampo   Noel Malicdem
      Jazten Rodriguez   Jp De Tablan

EVENT: Masonic Fixed Four Person Team
 
Champion :   Naga Masonic Lodge 257    
      VW Philip Mark Olivan   Bro. Jongle Mazo
      Bro. Herbert Damasco   Bro. Arnold Ombao
           
2nd place :   Daet Masonic Lodge 247
      Arkhe Garcia   Ervin Regondola
      Marc Pimentel   Art Borja
           
Joint 3rd-4th : (1) Wenceslao Q Vinzons SKML O,D.
      VW Miker Co   WB Mateo Puatu
      WB Efren Belgado   Bro Reynaldo Campita
  : (2) CNML No. 107
      Ronnel Astor   Orlan BaciaƱo
      Neil Rodriguez   nrique Jose Jr.

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 150 participants (50 teams)
 
Champion :   Bhoy Ulang   TOP Capinpin
      Derick Rois   DDCI Ablicans
      Vjan Olavario   Mayon Darters
           
2nd place :   Alexis Toylo   DOT TOP
      Mymy Santos   R@X Brotherhood
      Bobby Lopez   Yankee
           
Joint 3rd-4th : (1) Jelvin Brosas   DOT
      Max Tudlong   Highland Darters
      Rowqn Chanfing   Benguet Capitol
    (2) Mark Opada   Jaguar
      Rufo Bolos   Shanteya
      Andy Guerrero   El.Tigre Mandaluyong
           
Joint 5th-8th   (1) Rey Sevillo   Yankee
      Sonny Feliciano   Tatandarts
      Herald Cinco   Shanteya
    (2) Cyril Batawig   DOT
      Bryan Gutierez   DDC
      Ricky Malpal   Pukol Pinoy Team Lilibeth
    (3) John Ray Sajol   Kumpadres Tornilyo
      Mike Lintan   Kapanagan
      Marvin.Bonus   Naotas Darters
    (4) Christian Delos Reyes   Tropang Amber
      Tristan Santos   NPDC
      Kyle Legaspi   Ekupaskibas

EVENT: BDF Draw Triples
ENTRIES: 66 participants (22 teams)
 
Champion :   Mike Mangilinan   CNDAC
      Brian Moscoso   Libmanan Darters Club
      Eugene Asis   CNDAC
           
2nd place :   Rocky Abigado   CNDAC
      Jun Dematera   PeƱafrancia Darts / NIA
      Gary Orlain   Guinobatan Darts Club
           
Joint 3rd-4th : (1) Edgar Majincar   MDM
      Mitchell Rosanes   Pili Darters
      Rico Guzman   CNDAC
    (2) Joeffrey Panton   Grand View Darters Club
      Edwin Sabater   Naga City
      Luis Hidalgo   CNDAC
           
Joint 5th-8th   (1) Vannis Xymone Esteban   Grand View Darters Club
      Ariel Sia   CNDAC
      Gio Henson   Libmanan Darters Club
    (2) Randy Elep   CNDAC
      Ewe Magno   BDF
      Danny Morfe   Libmanan Darters Club
    (3) Nhot Tolentino   CNDAC
      Emman Zamudio   Guinobatan Darts Club
      Kheen Magno   BDF
    (4) Allan Esmejarda   Grand View Darters Club
      Jess Pichuela   Mayon.Darters
      Toto Pavericio   Mayon Darters

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 152 participants (76 pairs)
 
Champion :   Paul Almazan   Robson
      Jekk Gines   Shanteya Darters
           
2nd place :   Dj Tongcopanon   Robson
      Joseph Domanais   Verspil
           
Joint 3rd-4th : (1)  Jhune Tranco   Verspil
      Giselle Bulahao   Yagyagan Darters
    (2)  Rey Sevillo   Yankee
      Ricky Malpal   Pukol Pinoy Team Lilibeth
           
Joint 5th-8th   (1)  Joey Rimando   Ddci Ablicans
      Ding Sumulong   Team Lilibeth
    (2)  Kenneth Madalang   Tropang Amber
      Markim Palbusa   Benguet Capitol
    (3)  Rocky Abogado   Cndac
      Marvin Aratea   Team Lilibeth-Idart
    (4)  Marlon Manaya   Shanteya
      Rjay Fernandez   Epda Mutant Club Macaria

NDFP Affiliation Form