P120,000 Itogon Foundation Day National Darts Tournament
November 18-20, 2022
Tuding Brgy. Hall Gym, Tuding, Itogon, Benguet

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 108 participants
 
Champion :   Jayson Langcao   Verspil
           
2nd place :   Noel Malicdem   Pacman Tornilyo
           
Joint 3rd-4th : (1) Louie Lopez   Jaguar Lipa
    (2) Nelsin Olpindo   Baguio City
           
Joint 5th-8th : (1) Kenneth Madallang   Verspil
    (2) Louie Kiyawan   CDL
    (3) Cyril Batawig   Highland Darters
    (4) Benjie Domolog   TP Cafe

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 16 participants
 
Champion :   Giselle Bulahao   R@X BH / Yagyagan
           
2nd place :   Layden de Jesus   Ablicans TP Cafe
           
Joint 3rd-4th : (1) Cheb Quitola   CDL
    (2) Joyze Madallang   Highland Darters
           
Joint 5th-8th : (1) Sarah Anneb   Benguet
    (2) Anabelle Masliyan   Goldi
    (3) Janery Madriaga   CDL
    (4) Nancy Decaran   Benguet

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 33 participants
 
Champion :   Czairo Laita   Dalicno Darters
           
2nd place :   Efren Balalang   West Pulley
           
Joint 3rd-4th : (1) Lexter Esteban   Ambassador
    (2) Jolamdy Bag-oyen   Goldi
           
Joint 5th-8th : (1) Narbane Gaewen   Dalicno Darters
    (2) Dave Pongdad   Kinsfolk Mancayan
    (3) Earl Patrick Melendres   USADC
    (4) Jenzhen Calliten   Goldi

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 160 participants (40 teams)
 
Champion :   VERSPIL TEDDY    
      Jayson Langcao   Louis Lopez
      Kenneth Madallang   Owen Palomo
           
2nd place :   JUANITOS 2
      Dexter Sotto   Kriss Landocan
      Arnold Tacdol   Joey Rimando
           
Joint 3rd-4th : (1) ABLICANS TPCAFE
      Mark Opada   John Denver Oblades
      Ronald Briones   Derick Rois
  : (2) PHIL-KOR
      Rodman De Guzman   Ron Condes
      Bladi Alisto   Randy Alicoy
           
Joint 5th-8th   (1) AKINSFOLK MANKAYAN 1
      Sonny Palangdan   Absalum Dagui-es
      Zaldy Palangdan   Grezon Bagwan
    (2) HIGHLAND TEBTEB
      Israel Tudlong   Benjie Domolog
      Cyril Batawig   Thunder Morris
    (3) PACMAN PPH SUPERFRIENDS
      Nayr Ocampo   Noel Malicdem
      Ronan Tom   Chris Salinas
    (4) HOLEX
      Victor Tibangwa   Herson Poklay
      Abe Pacson   Godfrey Gayagay

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 135 participants (45 teams)
 
Champion :   William.Bantiding   Sambo Lullabye
      Jolandy Bag-oyen   Goldi
      Jonathan Chan   CDL
           
2nd place :   Louie Kiyawan   CDL
      Christian Chichay   Yagyagan
      Emil William   Goldi
           
Joint 3rd-4th : (1) Mark Cachero   Dart Knights
      Patrick Basile   Goldi
      Godfrey Gayagay   Holex
    (2) Dexter Sotto   Juanitos
      Ian Urbano   Highland Darters
      Grezen Bagwan   Mankayan Kinsfolk
           
Joint 5th-8th   (1) Chris Salinas   PPH
      Kitney Caluminga   Highland Darters
      Jian Urbano   La Trnidad
    (2) Israel Tudlong   Highland Darters
      Yves Binay-an   Adivay Sport Bar Kapangan
      Ryan Fesway   Mankayan Kinsfolk
    (3) Joseoh Chinanglas   Holex
      Junjun Padaco   Goldi
      JM Amando   Goldi
    (4) Ronald Briones   Baguio
      April Kigis   Benguet
      Raymund Gacud   Benguet

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 150 participants (75 pairs)
 
Champion :   Fred Culimay   Sangbo Lullabye
      Manolito Badando   Goldi
           
2nd place :   James Chan   Verspil
      Kromwel Wakit   Goldi
           
Joint 3rd-4th : (1)  Khobill Bumakil   Goldi
      Ezra Padaco   Goldi
    (2)  Francis Dalisidis   CDL
      Israel Tudlong   Highland Darters
           
Joint 5th-8th   (1)  Genesis Pangda   CDL
      Gianni Bulahao   Yagyagan
    (2)  Roger Balagot   Benguet
      Oscar Canilang   Highland Darters
    (3)  Benjie Domolog   TP Cafe
      Nestor Pay-an   Goldi
    (4)  Kriss Landocan   Juanitos
      Buboy Melendres   Ampucao

NDFP Affiliation Form