P100,000 Anlaw Ta Baungon National Open Dart Tournament
October 20-21, 2022
White Cobra Resort & Conference Center P3 Imbatug, Baungon Bukidnon

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 82 participants
 
Champion :   Aris Quijano   Team Robson
           
2nd place :   John Mark Bracero   Team Jackals
           
Joint 3rd-4th : (1) Ronnel Labita   The One CDO
    (2) Mark Palad   Team Jackals
           
Joint 5th-8th : (1) Lito Peresores   Tornilyo
    (2) Roy Glen Macapaz Sr.   Team GJ Linamon
    (3) Kulas Se;orio   Team Jackals
    (4) Henry Rivera   Team 3d Bugo
           
Joint 9th-16th     Risthy Jhef Alega   Team Q-darts
      Roy Glen Macapaz II   Team Q-darts
      Joel Distajo   Bugo, CDO
      Keith Russell Chaves   Team GMD Manolo Fortich
      Neil Castor   Team GJ Linamon
      Kevin Benavente   Team GMD Manolo Fortich
      Marion Omac   Team Jackals
      Roland Nalugon   Team GJ Linamon

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 11 participants
 
Champion :   Ging Ansale   Team GMD Manolo Fortich
           
2nd place :   Meds David   Team GMD Manolo Fortich
           
Joint 3rd-4th : (1) Shari Latayada   Team ZDH
    (2) Abby Asuncion   Team Baungon Snipers
           
Joint 5th-8th : (1) Khatlyn Rosaciña   Team Baungon Snipers
    (2) Chona May Ty   Team Baungon Snipers
    (3) Winch Keith Ty   Team Baungon Snipers
    (4) Cherry Lou Aligato   Baungon, Bukidnon

EVENT: Seniors Singles
ENTRIES: 91 participants
 
Champion :        
           
2nd place :        
           
Joint 3rd-4th : (1)      
    (2)      
           
Joint 5th-8th : (1)      
    (2)      
    (3)      
    (4)      

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 22 participants
 
Champion :   Roy Glen Macapaz II   Team Q-darts
           
2nd place :   John Paul Janobas   Team Q-darts
           
Joint 3rd-4th : (1) Amba Pacho   Team TSADA Tablon
    (2) Serge Demecillo   Team Q-darts
           
Joint 5th-8th : (1) Winch Keith Ty   Team Baungon Sniper
    (2) Elbert Morales   Team Opol
    (3) Rolan Lozares   Team Q-darts
    (4) Greg Francis Catubo   Team Baungon Sniper

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 76 participants (19 teams)
 
Champion :   Team Jackals CDO    
      John Mark Bracero   Kulas Selorio
      Marion Omac   Mark Palad
           
2nd place :   Team GMD 1 Manolo Fortich, bukidnon
      Joel Cabating   Jaybert Sajol
      Joel Balcos   Reynand Quilang
           
Joint 3rd-4th : (1) Team 3d Bugo, CDO
      Bogart Jaraula   Diomar Herrera
      Jay-R Lagrito   Egar Jaraula
  : (2) GMD 4 Manolo Fortich, Bukidnon
      Keith Russel Chaves   Ging Ansale
      Kevin Benavente   Dieter Arellano
           
Joint 5th-8th   (1) Team Q-darts Bulua Youth CDO
      John Paul Janobas   Serge Demecillo
      Roy Glen Macapaz II   Tata Laplap
    (2) Team Baungon Snipers 1
      Winch Nicolas Ty   Christian Jacutin
      Aaros Asuncion   Anilon Nakila
    (3) Bukidnon United Darters    
      Nolly Cabilas   Crisostomo Rosaciña
      Arjie Gonzales   Richard Rosaciña
    (4) GMD 2 Manolo Fortich, Bukidnon
      Josh Tuares   Henry Rivera
      Marlon David   Godo Ramirez

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 72 participants (24 teams)
 
Champion :   Dodoy Nalugon   Team GJ Linamon
      John Paul Janobas   Team Q-darts
      Roy Glen Macapaz II   Team Q-darts
           
2nd place :   Rando Palitoc   Bukidnon
      Wendel Quilang   Damilag, Bukidnon
      Jaybert Sajol   Damilag, Bukidnon
           
Joint 3rd-4th : (1) Risthy Jhef Alega   Team Q-darts
      Ronald Bentoy   Damilag, BUkidnon
      Crisostomo Rosaciña   Busco, Quezon, Bukidnon
    (2) LJ Acaso   Team Baungon Snipers
      Winlove Tocle   Lapasan, CDO
      Nolly Cabilas   Bukidnon United Darters
           
Joint 5th-8th   (1) Mark Palad   Team Jackals
      Angelo De Guzman   Team Q-darts
      Reymar Mandugo    
    (2) Ronnel Labita   The One CDO
      Erwin Asenero   Bukidnon
      Jeffrey Villa   Bukidnon
    (3) Marion Omac   Team Jackals
      Winch Nicole Ty   Team Baungon Snipers
      Kent Vergara    
    (4) Wendel Asenero   Bukidnon
      Ohnie Cañeda   Cagayan De Oro
      Papa Winch   Team Baungon Snipers

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 82 participants (41 pairs)
 
Champion :   Arwin Ebajay   Opol, Misamis Or.
      Philip Rosaciña   Team Baungon Snipers
           
2nd place :   Godo Ramirez   Tagoloan Hunters
      Joel Español   Opol, Misamis Or.
           
Joint 3rd-4th : (1)  Carlo Burnea   Bulua, CDO
      Winlove Tocle   Lapasan, CDO
    (2)  Weng Soriano   Cagayan De Oro
      John Ray Rosaciña   Team Baungon Snipers
           
Joint 5th-8th   (1)  Serge Demecillo   Team Q-darts
      Rionnel Labita   The One CDO
    (2)  Dodoy Nalugon   Team GJ Linamon
      Nicolas Ty   Team Baungon Snipers
    (3)  Arvic Porcadilla    
      Anilon Nakila    
    (4)  Richard Rosaciña   Buso, Quezon, Bukidnon
      Josh Tuares   Misamis Oriental

NDFP Affiliation Form