P150,00 80th Araw ng Dabaw 2017 National Dart Tournament
March 10-12, 2017
Felis Resort Complext, Matina Aplaya, Davao City

 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 146 participants
 
Champion :   Noel Malicdem   Robson
           
2nd place :   Prussian Arceño   Team Dominic
           
Joint 3rd-4th : (1) DA Doctolero   Agendarts
    (2) Alex Tagarao   Cagayan De Oro
           
Joint 5th-8th : (1) Jun Noynay    
    (2) Michael Viola   Cagayan De Oro
    (3) Lito Peresores   Agendarts
    (4) Melvin Pelona   D.O.T
           
Joint 9th-16th   (1) Mark Lumilang   Cagayan De Oro
    (2) Boy Gionson   Navotas
    (3) Nayr Ocampo   Navotas
    (4) EJ Rebollos   Tornilyo
    (5) DJ Tongcopanon   Robson
    (6) Michael Paculdo   Agendarts
    (7) Bobot Tobianosa   Agendarts
    (8) Lorenz Arcega   Davao

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 21 participants
 
Champion :   Ging Ricarte   Agendarts
           
2nd place :   Jan-jan Hinojales   Robson
           
Joint 3rd-4th : (1) Jhen-jhen Ayuno   Agendarts
    (2) Mayflor Jontilla   Kidapawan
           
Joint 5th-8th   (1) Karen Lapez   Agendarts
    (2) Angging Atillo   Strad Odyssey Mati
    (3) Cheng Ramirez   Agendarts
    (4) Nicole Cataag   Tornilyo

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 23 participants
 
Champion :   Kenzo Hinojales   Robson
           
2nd place :   Daniel Barreto   Cotabato
           
Joint 3rd-4th : (1) Jemuel Fortuna   Tornilyo
    (2) Robert Arciosa Jr.   Tornilyo
           
Joint 5th-8th   (1) Jerald Villegas   Agendarts
    (2) Jasper Huesca   Tornilyos
    (3) Honey Jay Carbonilla   Tagum
    (4) Owinji Hubahib   Agendarts

EVENT: Fixed 4 Person Team
 
Champion :   Team Bert Lo
      Bert Lozano   Mark Lumilang
      Boyet Mahomot   Chico Dairo
           
2nd place :   Agendarts 2    
      Lito Peresores   D.A Doctolero
      Bobot Tobianosa   Michael Paculdo
           
Joint 3rd-4th : (1) Robson
      DJ Tongcopanon   Sonny Balagat
      Noel Malicdem   Jan-jan Hinojales
  : (2) Taffy & Jogans Team    
      Alex Tagarao   Janrey Sajol
      Dodoy Nalugon   Bong Gabiana
           
Joint 5th-8th   (1) MMDC-I
      Pabling Cadungog   Brutos Duero
      Clark Barreto   Jojo Tupas
    (2) FDAMDI Kumpadres I    
      Long Longyapon   Andy Villamor
      Tengku Shai   King Gumanid
    (3) Tornillo Nuts
      Nonoy Teves   Emay Remollino
      Bruse Perez   Arman Salaog
    (4) TUCADAI Tagchem I    
      Rex Dumlao   Carl Bruce Cagape
      Dong Hart Galleon   Dagul Ortegosa

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 192 participants (64 teams)
 
Champion :   Prussian Arceño    
      Cezar Hamto    
      Ralph Veloso    
           
2nd place :   Gaylord Delos Reyes    
      Danti Apari    
      Dagul Ortigoza    
           
Joint 3rd-4th : (1) Bryan Tumulak    
      Manny Go    
      Denver Tongcopanon    
    (2) Jay-jay Maraon    
      Arman Salaog    
      Mark Lumilang    
           
Joint 5rd-8th   (1) Lito Peresores    
      Daryll Serano    
      Jay Orallo    
    (2) Pier Mayol    
      Jiv Sulaik    
      Jong Catacutan    
    (3) Richard Sarucam    
      Cris Luna    
      Dong Hart Galleon    
    (4) Boy Chucas    
      Leigh Cubar    
      Butch Quiros    

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 198 participants (99 pairs)
 
Champion :   Long Longyapon   Davao
      Rey Joys Colina   Cebu
           
2nd place :   DJ Tongcopanon   Robson
      Kenso HInojales   Robson
           
Joint 3rd-4th : (1)  Paulo Gallano   Agendarts
      Chico Dairo   Bukidnon
    (2)  Boy Gionson   Team Dominic
      Let-let Estenso    
           
Joint 5th-8th   (1)  EJ Rebollos   Tornilyo
      Michael Viola    
    (2)  Dodoy Nalugon   Cagayan
      Arwin Carbonilla   Mati
    (3)  Bebot Mangle   Davao
      Cris Jhon Bayron   Digos
    (4)  Prussian Arceño   Team Dominic
      King Samora   Davao