P100,000 34th Brgy. Apopong Festival Open Dart Tournament
September 15-17, 2017
Apopong Baranggay Hall, General Santos City

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 70 participants
 
Champion :   Jihn Ray Sajol   MCDC
           
2nd place :   Jeffry Arciosa   Tornilyo
           
Joint 3rd-4th : (1) Long long Longyapon   Kumpadres
    (2) Dongheart Galleon   Davao
           
Joint 5th-8th : (1) King Gumanid   Kumpadres
    (2) Bobot Tobianosa   Agendarts
    (3) Lito Peresores   Agendarts
    (4) Rex Dumlao   Kumpadres
           
Joint 9th-16th   (1) Ian Perez   Robson
    (2) Boy Chucas   Kumpadres
    (3) Andy Villamor   Kumpadres
    (4) Bebe Pansoy   Kumpadres
    (5) Paulo Gallano   Agendarts
    (6) Dionald Sichon   Agendarts
    (7) Alvin Piad   BDC Agendarts
    (8) DA Doctolero   Agendarts

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 14 participants
 
Champion :   Nicole Cata-ag   Tornilyo
           
2nd place :   Ging Ansale   MCDC
           
Joint 3rd-4th : (1) Mayeng Lacson   Agendarts
    (2) Cheng Ramirez   Agendarts
           
Joint 5th-8th : (1) Jessa Belle Villegas   Agendarts
    (2) Joy Arcega   Davao
    (3) Che Cordova   MCDC
    (4) Che Alava   Agendarts

EVENT: Youth Singles

 
Champion :   Denver Tongcopanon   Agendarts
           
2nd place :   Chris Joy Andaya   Agendarts
           
Joint 3rd-4th : (1) Owen Jay Hubahib   Agendarts
    (2) Nicole Cata-ag   Tornilyo
           
Joint 5th-8th : (1) Radz Tongcopanon   Agendarts
    (2) Ivan Oclarit   Agendarts
    (3) Robert Arciosa Jr.   Tornilyo
    (4) Cyrus Manriquez   Agendarts

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 80 participants (20 teams)
 
Champion :   Kumpadres
      Long long Longyapon   Mamay Catalan
      Andy Villamor   Dong Heart Galleon
           
2nd place :   DD Extreme I    
      Michaeil Ebralin   Jojo Barellano
      Bobot Tobianosa   Lito Peresores
           
Joint 3rd-4th : (1) Shark Garade    
      Noy Teves   Arman Salajog
      Juvic Lechonsito   Richie Valizado
  : (2) Kumpadres I    
      Natz Guba   Noel Anino
      Sonny Balagat   Wendell Fuentevilla
           
Joint 5th-8th   (1) DD Extreme 2    
      Abet Arcega   Martin Arcega
      Lorenz Arcega   Aivan Oclarit
    (2) D' Caminias 1    
      Clinton Bayron   Ryan Fernandez
      Jobert Baghari   Gaylord Delos Reyes
    (3) D' Caminias - Agendarts    
      Mark Diono   Joji Bayron
      Pier Mayol   Paulo Gallano
    (4) Sumilao Dart Club    
      Richard Parker   Jovan Fuentes
      Jovan Gallo   Mark Lumilang

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 96 participants (32 teams)
 
Champion :   Bobot Tobianosa    
      Pier Mayol    
      Dionald Sichon    
           
2nd place :   Boy Chucas    
      Lorenz Arcega    
      Nicole Cata-ag    
           
Joint 3rd-4th : (1) John Fortich    
      Noel Anino    
      Gaylord Delos Reyes    
    (2) Martin Arcega    
      Babo Polutan    
      Dondon Hera    
           
Joint 5th-8th   (1) Jeck De Castro    
      Rommel Sudaria    
      Jojo Barellano    
    (2) Dapp Navida    
      Jun Diaz    
      Dong Heart Galleon    
    (3) Mark Diono    
      Ging Ricarte    
      Dan Millado    
    (4) Robert Arciosa    
      Toto Salubo    
      Joan Fuentes    

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 100 participants (50 pairs)
 
Champion :   Ronnie Rosal   Agendarts
      Dionald Sichon   Agendarts
           
2nd place :   Natz Guba   Iligan
      Alvin Piad   BDC
           
Joint 3rd-4th : (1)  Butch Quiros   Agendarts
      Edmil Arroyo   Tornilyo
    (2)  Mark Perez   Socodarts
      Mark Lumilang   MCDC
           
Joint 5th-8th   (1)  Andy Villamor   Kumpadres
      Marino Tan   General Santos
    (2)  Emoc Quinal   Agendarts
      Jona Fuentes   MCDC
    (3)  Che Alaba   Agendarts
      John Rey Sajol   MCDC
    (4)  Poloy Ariola   Agendarts
      Jeffry Arciosa   Tornilyo
NDFP Affiliation Form