P100,000 Erap Cup 2016
April 23-24, 2016
Philippine Columbian Association, Plaza Dilao, Paco Manila

 
 
 
EVENT: Open Singles
ENTRIES: 89 participants
 
Champion :   Jaypee De Tablan   Top Gunner
           
2nd place :   Bhoy Ulang   Top Gunner
           
Joint 3rd-4th : (1) Jhay Doria   Top Gunner
    (2) DJ Tongcopanon   Robson
           
Joint 5th-8th : (1) Jorge Mediario   Tresma Kosa
    (2) Noel Malicdem   Robson
    (3) Cris Salinas   Team Pasay
    (4) Noel Pabello   Tresma
           
Joint 9th-16th : (1) Arnel Baldonado   Laguna
    (2) Henry Gaza   Darkside
    (3) Ian Perez   Robson
    (4) Ricky Mijares   Robson
    (5) Prussian Arceno   Dominics
    (6) Allain Abi-abi   Top Gunner
    (7) Bruse Perez   Robson
    (8) John Lucañas   Julio's

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 20 participants
 
Champion :   Angie De Tablan   Top Gunner
           
2nd place :   Jenika Eusebio    
           
Joint 3rd-4th : (1) Sheryl Tabuso   Pasay City
    (2) Edna Granada   Tropang Amber
           
Joint 5th-8th : (1) Maycel Maralit   Bad Attitude
    (2) Mymy Santos   UDT
    (3) Mai Cotas   Madhouse
    (4) Issa Granada   Mandaluyong City


EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 116 participants (29 teams)
 
Champion :   Dominic Bulabog    
      Prussian Arceno   Jhun Abac
      Boy Gionson   Philip Koa
           
2nd place :   Team Salinas    
      Louie Soriano   Ching Saez
      Bobby Concepcion   Chris Salinas
           
Joint 3rd-4th : (1) Robson Plus Flights    
      Ian Perez   Noel Malicdem
      Dj Tongcopanon   Boie Parfan
  : (2) Mad House    
      Ron Gelaga   Vic Fajardo
      Pipo Garcia   Randy Llagas
           
Joint 5th-8th   (1) Kap's Team    
      Ogie Castelo   Ed Trio
      Jun Contilling   Philip Magpayo
    (2) TOP Gunner    
      Bhoy Ulang   Brunno Parungao
      Allain Abiabi   Jhay Doria
    (3) Yeah Baby Robson    
      Paolo Nebrida   Bruse Perez
      Jerry Salenga   Lito Peresores
    (4) Team Ajong    
      Henry Gaza   Tolits Calubay
      Rocky David   Wilson Labian

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 90 participants (30 teams)
 
Champion :   Edward Santos   Tata Amboy
      Hermie Antonio   Tata Amboy
      Jhay-r Sabanal   Mandaluyong
           
2nd place :   Rodel Villa   Robson
      Ralph Villafuerte   Villa Veranda
      Jeff Roxas   FDC
           
Joint 3rd-4th : (1) Pj Jugo   Single Line
      Ej Galang   MUD
      Reynante Aquino   IDC
    (2) Boie Parfan   Robson
      Herald Cinco   Pasig
      Allan Alcaraz   MUD
           
Joint 5th-8th   (1) Vince Develos   Tres Marias
      Mark Serafines   Tres Marias
      Jhomar Nolasco   IDC
    (2) Jhay Doria   Top Gunner
      Aron Manlapig   FDC
      Toks Seduco   Cavite
    (3) Mark Canapi   Tresma
      Mac Gonzales   IDC
      Nelmer Castor   Samda
    (4) Allen Macalino   Robson
      Donald Reynaldo   Makati
      Ramzy Fernandez   Makati

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 170 participants (85 pairs)
 
Champion :   Bhoy Ulang   Top Gunner
      Ching Saez   Terton
           
2nd place :   Allain Abiabi   Top Gunner
      Jason Umali   Makati
           
Joint 3rd-4th : (1)  Toto Andrade   Dominics Bulabog
      Warren Perolino   Cavite
    (2)  Prussian Arceño   Dominics Bulabog
      Francis Famis   Quezon City
           
Joint 5th-8th   (1)  Ernest Estacion   Sambaka
      Joseph Figueroa   Autodarts
    (2)  Wakz Flores   "D"arts
      Arnel Velasco   Makati
    (3)  Al Sagario   Las Pinas
      Dan Conde   Double 8
    (4)  Boy Gionson   Dominics Bulabog
      Mike Cosio   Parañaque
NDFP Affiliation Form