www.ndfpdarts.com Profile
Plans & Programs Contact Us
Home
Directory Forum

DARTERONG PINOY
Sportshouse & Robson P100,000 Darterong Pinoy 2006
Sponsored by Pagcor
 
For past Darterong Pinoy Singles winners, click the banner
Enter Darterong Pinoy Hall of Fame
 
Download:
Registered Participants - MS Excel
 
Featured Articles:
Darterong Pinoy 2006: The 4th Edition of P100,000 Free Registration Dart Tournament
New Darters Shine in Darterong Pinoy 2006
NDFP Special Awards Handed Out At Darterong Pinoy 2006
Invocation by Malen Pagulayan Special Message by Tito Soncuya Oath of Sportsmanship by Sheila May Braña Declaration of Tournament Opening by Rommel Escubil
       
Master of Ceremonies Ritchie Gannaban Opening Ceremony Crowd Opening Ceremony Crowd Registration
       
Youth in Action Youth Stalwarts Youth Singles Participants Youngest DP 2006 Youth Player
       
Darterong Pinoy 2006 - A Family Affair Watching the Games Watching the Games Chalkers
       
Marikina City Dart Organization (MCDO) Cavite Darters Baguio-Benguet darters Organization (BBDO) Bicol Darts Federation
       
Tierra verde Darters (Batangas) Participants and Organizers Event Organizers and Staff
Photos Courtesy of Pet Salvador
Click Thumbnail to Enlarge
  Click to Enter Click to Enter Click to Enter
OPEN SINGLES
156 participants
Champion Noel Malicdem
(Robson - Pasig City)
2nd Place Ritche Ebol
(Terton Craft)
Joint 3rd Ed Almasco
(Highwayman)
Angelo Masa
(Highwayman)
Joint 5th Nelboy Bernabe
(Angono Rizal Darters Ass'n)
Orlan Bernardino
(Robson - Taytay)
Macho Reyes
(Marikina City Dart Org)
Ronan Tom
(Baguio-Benguet Darters Org)
 
CLASSIFIED DOUBLES
304 participants (152 pairs)
Champion Boyet Concepcion
(Pasig City)
Jerry Tobias
(ainsmith Darters)
2nd Place Erwin Medina
(United Darters of Taytay)
Warren Perolino
(Highwayman)
Joint 3rd Marlon Bayza
(United Darters of Taytay)
Mar Dacanay
(Pinpoint)
Rolly Agudal
(Marikina City Dart Org)
Crispin Tadena
(D3DF)
Joint 5th Louie Herrera
(United Darters of Taytay)
Ariel Tang
(Bicol Darts Federation)
Ric Almonte
(Mandartsrin)
Edward Pascual
(Angalo Circuit Dart Club)
Noel Malicdem
(Robson - Pasig City)
Jomar Modesto
(Escopa Dart Club)
Jojo Tarrayo
(+)
Bryan Tumulac
(Tagum Optimate Darters Org)
 
MIXED (FIXED) DOUBLES
28 participants (14 pairs)
Champion Sheila May Braña
(South Cotabato Darters Ass'n)
Jojo Barellano
(Davao City)
2nd Place Jan-Jan Hinojales
(Robson - Davao City)
Boie Parfan III
(Robson - Makati City)
Joint 3rd Thelma Pineda
(Robson - Makati City)
Ricky Mijares
(Robson - Quezon City)
Ging Martirez
(Quezon City)
Noel Malicdem
(Robson - Pasig City)
LADIES' SINGLES
16 participants
Champion Jan-Jan Hinojales
(Robson - Davao City)
2nd Place Sheila May Braña
(South Cotabato Darters Ass'n)
Joint 3rd Ging Martirez
(Quezon City)
Thelma Pineda
(Robson - Makati City)
Joint 5th Shirley Aronchay
(Baguio-Benguet Darters Org)
Cristine Calderon
(Angono Rizal Darters Ass'n)
Siony Laluan
(Baguio-Benguet Darters Org)
Aileen Zarraga
(+)
 
FOUR-PERSON TEAM
192 participants (48 teams)
Champion Señorito Dart Club
Emil Manga
George Jacinto
Alex Jovillano
Edwin Zapanta
2nd Place Robson Spectra
Rey Santos
Jan-Jan Hinojales
Edu Paginag
JP Quintano
Joint 3rd Highwayman 1
Louie Manalaysay
Mon Dizon
June Reyes
Al Sagario
Jade Ann's Grill
Louie Herrera
Raffy Avedillo
Baroque de Leon
Erwin Medina
Joint 5th Muzon Darters
Joel Cerbo
Marvin Carpio
David John Gerial
Joe Marie Perez
Leading Darts Team
Jong Gonzales
Cris Bayron
Bruce Perez
Tito Soncuya
So. Mindanao Darters
Jojo Barellano
Sheila May Braña
Yoko Quillope
Bryan Tumulac
Highwayman 2
Warren Perolino
Ed Almasco
Angelo Masa
Jasper Natividad
 











YOUTH SINGLES
32 participants
Champion Jaypee Detablan
(United Darters of Taytay)
2nd Place Johnico Mendoza
(United Darters of Taytay)
Joint 3rd

John Alfred Benito
(United Darters of Taytay)
Jhumel Buenviaje
(Bulacan)

Joint 5th Christopher Baron
(Angalo Circuit Dart Club)
Aaron Barrera
(Angalo Circuit Dart Club)
RJ Esparagoza
(Angalo Circuit Dart Club)
Jemel Modesto
(Escopa Dart Club)
 
CLASSIFIED TRIPLES
195 participants (65 teams)
Champion Jojo Barellano
(Davao City)
Arnold Garcia
(Marikina City Dart Org)
Allan Ismael
(U.P. Darters)
2nd Place Orlan Bernardino
(Robson - Taytay)
Bong de Vera
(U.P. Darters)
Raan Theona
(Baguio-Bneguet Darters Org)
Joint 3rd Manny de Guzman
(Navotas Darters)
Louie Herrera
(United Darters of Taytay)
Bobong Santos
(Marikina City Dart Org)
Daks Galedo
(Makati City Darts Ass'n)
Noel Ojales
(Lucena Dart Team)
Mon Oliveros
(Makati City)
Joint 5th Robert Garcia
(Quezon City)
Erwin Medina
(United Darters of Taytay)
Muling Niegas
(U.P. Darters)
Joel Cerbo
(United Darters of Taytay)
Mon Loyola
(Biñan Darters)
Jhay-Ar San Juan
(United Darters of Taytay)
Erning Bantoy
(Marikina City Dart Org)
Malvin de Luna
(+)
Marlon Panin
(Bulacan)
Cris Bayron
(City of Digos Darters Ass'n)
Fhlor Entienza
(SSS Dart Club)
Henry Veridiano
(Cavite)
 




Robson Spectra Dartboard - Triangular Wire Robson Cues - Distinctly Different Robson Dartboard Robson Tungsten - The Choice of Champions!
Sportshouse - All the Games you Play!   www.chrissports.net
copyright 2005 - 2007 www.ndfpdarts.com All Rights Reserved.