MEN'S SINGLES |
98 participants |
Champion |
Boie
Parfan III (Makati City) |
2nd
Place |
Ruel
Bentain (Davao City) |
Joint
3rd |
Jojo
Barellano (Davao City)
Ian Perez (Koronadal City) |
Joint
5th |
Pabling
Cadungog (Cotabato City)
Bert Lozano (Cagayan de
Oro City) Dodong Nollora (Butuan
City) Dixie Ybañez
(Cagayan de Oro City) |
|
OPEN DOUBLES |
134
participants (67 pairs) |
Champion |
Jojo
Barellano (Davao City)
Long-Long Longyapon (Davao
City) |
2nd
Place |
Dong
Cachero (Kidapawan City)
Rene Waje (Tagum City) |
Joint
3rd |
Noel
Anino (Davao City)
Jojo Villegas (Digos City) |
Kenneth
Ambasan (Panabo, Davao del Norte)
Andy Villamor (Bukidnon,
Misamis Oriental) |
Joint
5th |
Ogie
Castelo (Manila) Felix
Diaz (Davao City) |
Ruben
Jamillarin (Digos City)
Bong Jao (Cotabato City) |
Sonny
Balagat (Davao City)
Dodong Nollora (Butuan City) |
Dodong
Atanoza (Panabo, Davao del Norte)
Caloy Niepes
(Butuan City) |
|
WOMEN'S SINGLES |
16
participants |
Champion |
Jan-Jan
Hinojales (Davao City) |
2nd
Place |
Sheila
May Braña
(Koronadal City) |
Joint
3rd |
Sheila
Coloma
(Davao City)
Lani Tac-an
(Davao City) |
Joint
5th |
Floreda
Badal
(Panabo, Davao del Norte)
Jevie Curato
(Kidapawan City)
Chato Enriquez (Davao City)
Lorna Quibuyen
(Cotabato City) |
|
FOUR-PERSON
TEAM |
136
participants (34 teams) |
Champion |
Robson
Boie Parfan III
Bert Lozano
Ian Perez
Aries Quijano |
2nd
Place |
D' Directors
1
Pabling Cadungog
Noel Anino
Jojo Barellano
Long-Long Longyapon |
Joint
3rd |
Marbel
Boyet Go
Bryan Decena
Mark Perez
Jojo Villar |
KADDAI
- Red/Black
Boy Gludo
Ruel Bentain
Bebot Mangle
Boyet Ulep |
Joint
5th |
Socodarts
26ers
Sheila May Braña
Weng Jaena
Arman Salajog
Erwin Yap |
Panabo
1
Glean Esparagoza
Jefrey Barbarona
Mamay Catalan
DJ Gatchalian |
Agnor
1
Alex Diche
Caloy Niepes
Eric Oclarit
Mario Saclet |
Pagcor
B
Ariel Ado
Lorenz Arcega
Martin Arcega
Allan Samson |
|
YOUTH SINGLES |
8
participants |
Champion |
JV Artes
(Davao City) |
2nd Place |
Allain
Sim
(Panabo, Davao del Norte) |
Joint
3rd |
Macoy
Manligas
(Tuganay, Davao del Norte)
Ace Sandoval
(Davao City) |
Joint
5th |
Ton-Ton
Aliño
(Panabo, Davao del Norte)
Cyngie Espina
(Davao City)
Jason Manligas
(Tuganay, Davao del Norte)
Julian Sandoval
(Davao City) |
|
OPEN TRIPLES |
147
participants (49 teams) |
Champion |
Ronald
Casas (Tagum City)
Eric Peñaranda (Panabo,
Davao del Norte) Boy Villamor
(Davao City) |
2nd
Place |
Boy Chucas
(Davao City)
Teng Salindatu
(Cotabato City)
Bryan Tumulac
(Tagum City) |
Joint
3rd |
Vir Ancajas
(Davao City)
Alex Diche
(Butuan City)
Dixie Ybañez
(Cagayan de Oro City) |
Noel
Castañares
(Panabo, Davao del Norte)
Dondon Lagria
(Davao City)
Ian Perez
(Koronadal City) |
Joint
5th |
Richard
Macaraeg
(Davao City)
Ricky Pajaron
(Davao City)
Boyet Ulep
(Davao City) |
Boy Gludo
(Davao City)
Guia Mamogkat
(Cotabato City)
Edgar Natad
(Davao City) |
Ruel
Bentain
(Davao City)
Bert Lozano
(Cagayan de Oro City)
Ike Martinez
(Davao City) |
Vic-Vic
Castañares
(Butuan City)
DJ Gatchalian
(Panabo, Davao del Norte)
Ato Gonzales
(Davao City) |
|